Muzeum Podgórza zaprasza we wtorek, 14 czerwca o godz. 14.00 na spotkanie „Materialne i niematerialne dziedzictwo Żydów krakowskich”

Celem spotkania jest przypomnienie o żydowskim dziedzictwie poza historyczną dzielnicą Kazimierz. Dokładna inwentaryzacja dotyczy zabytków materialnych (jak budynki synagog, modlitewni, chederów, siedzib instytucji społecznych i kulturalnych) i dziedzictwa niematerialnego (dotyczące obyczajów, tradycji i legend żydowskich).

W całym Krakowie Żydzi pozostawili ślady swojej wspaniałej kultury. W sposób szczególny i możliwie szybko chcemy utrwalić dziedzictwo niematerialne, piękne, ale ulotne i odchodzące wraz ze świadkami historii. Stąd wielka rola Związku Krakowian w Izraelu i przewodniczącej tej organizacji Lili Haber, która podjęła dzieło zebrania pamiątek i relacji dotyczących Krakowa wśród jego dawnych mieszkańców żyjących w różnych częściach świata, co zaowocowało wydaną przez nią w 2021 w języku hebrajskim książką pt. Batej Tfila Szene’elmu. Halew Hapoem szel Kehilat Jehudaj Krakow Szhusmeda (Domy modlitwy wyciszone. Bicie serca zniszczonej gminy żydowskiej Krakowa). Obecnie Muzeum Podgórza, Komitet Opieki nad Zabytkami Żydowskimi i Związek Krakowian w Izraelu podejmują wspólny wysiłek nad fachowym opracowaniem dziedzictwa żydowskiego.

W spotkaniu udział wezmą:
Łukasz Tomasz Sroka (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Komitet Opieki nad Zabytkami Żydowskimi w Krakowie): Przedstawienie założeń programu inwentaryzacji materialnego i niematerialnego dziedzictwa Żydów krakowskich.
Lili Haber (Związek Krakowian w Izraelu): Działalność Związku Krakowian w Izraelu i pracy Żydów krakowskich w Izraelu na rzecz upamiętnienia ich dziedzictwa.
Melania Tutak (Muzeum Podgórza), Działania Muzeum Podgórza dotyczące spuścizny żydowskiej.
Piotr Figiela (Stara Synagoga) – prace nad wystawą „czasową poświęconą społeczności żydowskiej w Podgórzu 1784-1939

https://www.facebook.com/events/713581323191376