W 1931 roku aktem notarialnym zawartym w Warszawie powołano do życia spółkę, która założyła w Krakowie przy ulicy Lipowej „Krakowską Hutę Szkła, L. Bąkowski, D.Chazan i S-ka”. W 90 rocznicę tego wydarzenia Centrum Szkła i Ceramiki nieustannie działające przy ul. Lipowej 3 świętowało swój jubileusz. Z tej okazji powrócono też do pierwszej nazwy – znów jest to Krakowska Huta Szkła.
Początkowo huta zajmowała się przede wszystkim produkcją butelek dla Państwowego Monopolu Spirytusowego, a także na wino i wodę mineralną. Powstawało tu także szkło apteczne. Po wojnie kontynuowała tradycje szklarskie wytwarzając baloniki żarówkowe, szkło akumulatorowe, szkło gospodarcze.
W latach 1969-1998 przy ul. Lipowej powstawało szkło artystyczne autorstwa wybitnych projektantów, z czasem nazwane „szkłem krakowskim”. Do niego nawiązuje przygotowana z okazji jubileuszu najnowsza, limitowana i sygnowana kolekcja Old School, reanimująca 21 wzorów „krakusów” – po części takich, które nigdy nie weszły na stałe do produkcji. Dostępne ze specjalnym certyfikatem autentyczności stanowią prawdziwy rarytas kolekcjonerski.
Krakowska Huta Szkła pozostaje jednym z ostatnich zakładów produkcyjnych na Zabłociu i jedynym miejscem w Krakowie, gdzie można na żywo oglądać fascynujący proces powstawania wyrobów szklanych. Jest miejscem wystaw – obecna „Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie”, pokazuje cały proces produkcyjny, ale pozwala również zapoznać się z historią produkcji szkła w Polsce i na świecie.
Obecnie Krakowska Huta Szkła działa w ramach Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych i jest centrum badawczym, a także edukacyjno-kulturalnym, przybliżającym mieszkańcom Krakowa i turystom fascynujący świat szklanej materii.
Gratulujemy jubileuszu i zapraszamy na Lipową 3 wszystkich, którzy jeszcze nie odwiedzili tego wyjątkowego miejsca!
Więcej: https://www.facebook.com/lipowa3
Partnerem Głównym jubileuszu jest Województwo Małopolskie.