Dobiegł końca remont fasady budynku podgórskiej plebanii kościoła św. Józefa. Przedtem budynek o zszarzałej kolorystyce, teraz rozjaśnia ten fragment Rynku spokojną ciepłą barwą. Nie wszyscy wiedzą że, budynek plebanii parafii św. Józefa w swoich najstarszych fragmentach pochodzi z przełomu w. XVII/XVIII i wzniesiony został w wyrobisku dawnego kamieniołomu.
Pierwotnie (jeszcze przed powstaniem pierwszego kościoła) stanowił zajazd z gospodą, izbami noclegowymi, stajnią dla koni i wodopojem na podwórzu. Z tego okresu pochodzą podziemia, które pełniły funkcje składu towarów, opału, etc. Po ustanowieniu parafii budynek adaptowano dla potrzeb plebanii. Trzy pomieszczenia podziemne, dostępne z budynku plebanii stały się piwnicami plebańskimi. Największa sala była jednak dostępna jedynie od strony sieni sąsiedniego budynku Gimnazjum. Te niewysokie pomieszczenia podziemne zostały w większej części wykute w skale wapiennej i przekryte kolebkowymi sklepieniami ceglanymi. Jednakże biegiem czasu, z uwagi na brak kanalizacji opadowej, uległy zawilgoceniu i zagrzybieniu.
W roku 1978, ks. Franciszek Kołacz, po objęciu probostwa parafii Św. Józefa postanowił poddać remontowi pomieszczenia podziemne i połączyć je w jedną całość, aby stanowiły wielofunkcyjną przestrzeń. Z pomocą konstruktora, doc. Zbigniewa Janowskiego zaprojektowano kompleksową adaptację. Pogłębiono pomieszczenia, połączono w zespół sal z zapleczem sanitarnym, osuszono, odwodniono i dokonano prac konserwatorskich. W ten sposób powstał słynny (zwłaszcza w Starym Podgórzu) Kamieniołom im.Jana Pawła II. Remont fasady budynku plebani zbiega się z rocznicą 100 powstania obecnego kościoła, a co za tym idzie z obchodami tej wielkiej podgórskiej rocznicy o czym już niedługo napiszemy szerzej…