W wieku 102 lat zmarł prof. Stanisław Jakubczyk, wszechstronny artysta, malarz, artysta, rzeźbiarz, autor polichromii w kościołach i witraży, także autor kilkunastu książek i nagradzanych filmów krótkometrażowych. Przez znaczą część życia mieszkał Podgórzu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 30 listopada 2018 r. o godz. 12.00 na nowym Cmentarzu Podgórskim.
W 2009 roku nagrywaliśmy w ramach projektu Inna lekcja historii nagrywaliśmy wspomnienia prof. prof. Stanisław Jakubczyka
Stanisław Jakubczyk – urodził się 18 maja w 1916 roku w Lubatowie. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, równocześnie kształcił się w Wyższym Studium Pedagogicznym i Studium Filmowym. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Na jego twórczość składają się polichromie, witraże, mozaiki, sgraffita, rzeźby oraz obrazy sztalugowe i akwarele. Tworzy również filmy krótkometrażowe z zakresu plastyki, dokumentalne i fabularne. Zajmuje się działalnością literacką. Drukiem ukazało się jedenaście pozycji książkowych i wiele artykułów w prasie.
Zaprojektował około 150 okien witrażowych, tworzył mozaiki (w kościele redemptorystów przy ul. Zamoyskiego w Krakowie), rzeźby i obrazy ołtarzowe. Do szeregu świątyń zaprojektował i wykonał wystrój całego wnętrza (w kościele salezjanów przy ul. Tynieckiej w Krakowie).Wykonał ponad sto polichromii w kościołach. Jego prace znajdują się w obiektach sakralnych w Polsce, Szwecji, Słowenii i Wielkiej Brytanii. W wolnych chwilach artysta uprawiał malarstwo sztalugowe, olejne i akwarelowe, wykonując portrety, pejzaże oraz kompozycje o treści eschatologicznej i abstrakcyjnej. Prace o tej tematyce znajdują się m.in. w zbiorach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 60. i 70. działał w Klubie Filmowym „Nowa Huta”. Zrealizował wiele filmów krótkometrażowych, nagradzanych na festiwalach w kraju i zagranicą. Zajmował się działalnością literacką. Dotychczas ukazało się drukiem dziewięć pozycji.