Tuż przed długim weekendem w Galerii Adaptator zebrało się grono różnej maści osób. Architekci z Sardynii, młode adeptki architektury krajobrazu z krakowskiej politechniki, mieszkańcy okolic Zalewu Bagry, członkowie naszego stowarzyszenia oraz przedstawicielki Małopolskiego Instytutu Kutury. A wszystko ze względu na inicjatywę MIKu, z którą zgłosiła się do nas p. Anna Miodyńska.

Zostaliśmy poproszeni o wybór „nieużywanego” w Podgórzu miejsca oraz o współpracę przy organizacji konsultacji i warsztatów dla sąsiadujących z tym miejscem mieszkańców. Mają oni z pomocą architektów zaprojektować teren jako przyjazną przestrzeń o charakterze społeczno-rekreacyjnym. Nasz wybór padł na zaniedbany, północny brzeg Zalewu Bagry.

Wybrany obszar działania objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i, bardzo ogólnie, przeznaczony jest na tereny zielone oraz rekreacyjne.

Zaczęło się od wizji lokalnych oraz konsultacji z mieszkańcami, ostatnio zaś odbyły się już pierwsze warsztaty „wewnętrzne”. Głównym punktem jednak będą otwarte warsztaty z udziałem społeczności lokalnej oraz architektów, które odbędą się już po wakacjach i na które, już dziś, pragniemy zaprosić wszystkich mieszkańców okolic Zalewu Bagry.

Niewątpliwą wartością wynikającą z tej inicjatywy jest szansa na realizację jej wyników. Małopolski Instytut Kultury współpracuje w tej materii z krakowskim Magistratem, co daje pewne perspektywy na wprowadzenie w życie projektu przygotowanego przez mieszkańców.