W związku z przysyłanymi do nas pytaniami, a także informacjami o prowadzonej zbiórce podpisów pod protestem przeciwko budowie kawiarni pomiędzy kamienicą przy ul. Parkowej 8 i budynkiem „Wagi” na terenie Parku Bednarskiego, zapytaliśmy jak jest naprawdę. Jak zapewnia dyr. Kempf z Zarządu Zieleni Miejskiej, taki pomysł istotnie pojawił się w przygotowanej koncepcji, ale jego realizacja nie była planowana, w ogóle nie jest możliwa ze względu na obowiązujący Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Obecnie nie ma żadnych planów budowy nowego obiektu w tym miejscu, MPZP dla tego obszaru nie jest zmieniany. W związku z tym, nie znajdujemy uzasadnienia dla działań, które miałyby taką hipotetyczną inwestycję powstrzymać.
W tym roku zostanie przygotowany projekt budowlany i ma być uzyskane pozwolenie na budowę. Prace w Parku Bednarskiego ruszą w przyszłym roku. Wreszcie!
Kiedyś kawiarnia była w TVP Kraków na Krzemionkach z widokiem na daaaaaaalekch miasto . Kiedyś
Dziwne to, bo ZZM chwalił się na swoich stronach całym projektem wraz z plombą. A czy wiadomo coś o zamknięciu Parku na czas prac? Pomysł zamknięcia całości na kilka lat jest poroniony – przecież da się podzielić prace na trzy niezależne etapy i zamykać teren rotacyjnie: najstarsza część, Zalesienie z serpentynami i dolna część z placem zabaw i pawilonem. Nie trzeba odcinać dzieci od placu zabaw i parku na tak długo. Poza tym obecność ludzi w parku i patrzenie na ręce ZZL w czasie prac nie byłoby takie złe.
To był „projekt koncepcyjny”, teraz jest mowa o projekcie budowlanym czyli tym, co faktycznie zostanie wykonane.
Nikt nigdy nie mówił o zamykaniu na kilka lat, choć pewno zamknięcie na kilka miesięcy jest możliwe. Pewno nie całości. Jak będą robione alejki, to jaka firma budowlana zdecyduje się pozostawić park dostępny dla wszystkich? To w przyszłym roku.
Primo, mówiono o zamknięciu na kilka lat jeszcze w zeszłym roku, dwa miesiące temu mówiono już o zamknięciu na rok:
„Sam remont ruszy w kwietniu – zapowiada Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. Szacuje, że park zamknięty będzie na pewno do końca tego roku, a być może nawet do lipca przyszłego”.
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,21337368,rok-bez-parku-krakowskiego-zamkna-go-na-czas-remontu.html
Secundo, o plombie przy Parkowej pisano jeszcze trzy miesiące temu.
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,21200197,zamkna-park-bednarskiego-by-w-2020-roku-odzyskal-dawny-blask.html
Tertio, Park ma co najmniej trzy niezależne strefy, które mogą być remontowane niezależnie przy pozostawieniu mieszkańcom możliwości dostępu do Parku przez trzy niezależne wejścia (Zamoyskiego przy szkole gastronomicznej dla najstarszej części, Zamojskiego przy policji dla Zalesienia i serpentyny, Parkowa dla najważniejszej części z placem zabaw. Da się, tylko trzeba to wymóc na ZZM, który najwyraźniej chce iść po najmniejszej linii oporu.
A, przepraszam, w pierwszym linku wkleiłem info o Parku Krakowskim, nie Bednarskiego. Gdzieś zniknął artykuł o zamknięciu całego parku Bednarskiego na okres remontu, który czytałem kilka miesięcy temu.
To jest piękne, czyli jak zarząd Zarząd Zielieni Miejskiej w zeszłym roku po tym, jak posypał alejki w Parku solą wypowiadał się o rewitalizaci parku i o podgorze.pl:
„Niestety, wcześniejsza koncepcja rewitalizacji parku została skutecznie zablokowana i oprotestowana przez jedno ze stowarzyszeń, mających swoje interesy, ale ostatnio wycofali się z blokowania. W tym roku powinien powstać kolejny projekt, składamy wniosek o nowe warunkowe zezwolenie na budowę. Chcemy przystąpić do prac w przyszłym roku.”
http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/kiedy-krakowskie-parki-przestana-straszyc-wielki-przeglad-miejskich-zielencow/
Dlatego przestrzegam przed ślepą ufnością w działania ZZM. Instytucji, która zaczęła swoje funkcjonowanie od posolenia alejek w Parku (w niecce na litej skale!) i pochwał na temat poprzednich koncepcji „rewitalizacji” trzeba patrzeć na ręce.
Może różnie pisano,ale nigdzie nie widziałem informacji o zamknięciu Parku Bednarskiego na kilka lat.
Nikt też nie pisał, tak naszym stowarzyszeniu, te uwagi z cytatu dotyczyły parku Wilga – nie wiem na czym tam polega problem i co kto blokował.
Nikomu nie można ślepo ufać, dlatego patrzymy na ręce.
Rozumiem, że projektu budowlanego jeszcze nie ma, ale czy dysponujecie jakimś innym konkretnym dokumentem? Jakimś studium, programem, koncepcją? Czy możecie wrzucić na Wasz serwer? Bardzo o to proszę. A jeżeli nie jest to możliwe, to jak zatytułowany jest dokument, na który powoływało się miasto? Pozyskałbym w trybie dostępu do informacji publicznej.
Projekt koncepcyjny jest od pół roku dostępny na stronie:
http://zzm.krakow.pl/index.php/aktualnosci/302-podgorze-wczoraj-i-dzis.html