Pomimo, że z ulicy Kalwaryjskiej zniknęła część szpecących reklam, w tym niemal legendarne już szambo, to zdjęcia właśnie tej ulicy nadal ilustrują teksty o wszechobecnej „reklamozie”. Nie udało się przekonać przedsiębiorców z Kalwaryjskiej do dobrowolnej wymiany szyldów w ramach podjętej kilka lat temu akcji Ładne Podgórze, teraz pozostaje czekać na przepisy, które do tego zobowiążą. Niestety jak wynika z odpowiedzi na interpelację radnego Artura Buszka z dnia 27.05.2019, na te zmiany niestety będziemy musieli poczekać jeszcze kilka lat.
Mimo, że już w 2014 roku Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę w sprawie zamiaru utworzenia parków kulturowych „Nowa Huta” oraz „Stare Podgórze z Krzemionkami”. Prace rzeczywiście rozpoczęły się, ale jedynie nad utworzeniem parku kulturowego w Nowej Hucie. Teraz, po pięciu latach są one na ukończeniu i jego powołanie jest planowane jeszcze w 2019 roku.
Niestety, jak się ostatnio okazało, następne w kolejce nie będzie Podgórze, a Kazimierz. To wynik podjętej w kwietniu 2019 roku uchwały Rady Miasta Krakowa. Zdecydował o tym fakt, że Kazimierz i Stradom, sąsiadujące ze Starym Miastem, zostały wraz z nim wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jako takie w pierwszej kolejności powinny zostać objęte ochroną. Prace nad projektem tego parku rozpoczną się po wyłonieniu wykonawcy, zapewne pod koniec 2019 roku i mają potrwać rok.
Z odpowiedzi na interpelację wynika również, że dopiero po powstaniu Parku Kulturowego dla Kazimierza, rozpoczną się przygotowania do opracowania takich przepisów ochronnych dla Podgórzu. Przyjmując, że zajmie to rok, projekt powinny być gotowy na koniec 2021 roku. Jeśli dodamy czas na podjęcie uchwały przez Radę Miasta Krakowa i okres przejściowy, Park Kulturowy w Podgórzu zacznie obowiązywać być może dopiero w 2023 roku.
Przypomnijmy, że od 2012 roku w Krakowie obowiązują przepisy Parku Kulturowego Stare Miasto.