Dla miłośników fortyfikacji przygotowaliśmy podczas XVI Podgórskich Dni Otwartych Drzwi. Po raz pierwszy będzie można zwiedzić fort nr 53a „Winnica”.

Fort nr 53a „Winnica” wzniesiono w latach 1898-99, na samotnym wzniesieniu otoczonym podmokłymi łąkami. Ze względu na ukształtowanie terenu i skaliste podłoże, w jego projektowaniu nie było można skorzystać z wzorcowego projektu fortu obrony bliskiej. W efekcie powstało dzieło obronne o indywidualnym rozplanowaniu, posiadające szereg nietypowych lub sporadycznie występujących w krakowskiej twierdzy rozwiązań. Fort dysponował załogą złożoną z 88 żołnierzy, uzbrojonych w cztery lekkie armaty i karabiny. Ich głównymi zadaniami było prowadzenie ostrzału traktu tynieckiego i wsparcie w obronie sąsiednich fortów: „Skotniki” i „Bodzów”.

Fort jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów obronnych Twierdzy Kraków. Staraniem fundacji „Janus” i wolontariuszy, został wstępnie uporządkowany i przystosowany do zwiedzania, jako element tworzonego „Muzeum Twierdzy Kraków”. Jego ideą jest prezentowanie wybranych fortyfikacji krakowskich jako „eksponatów” samych w sobie: logiki ich rozplanowania, konstrukcji, uzbrojenia i wyposażenia. Realizowana stopniowa poprawa stanu technicznego i przywracanie wyglądu historycznego zabytkowych budowli uwzględnia jednocześnie ochronę flory i fauny, która stała się dziś nową wartością terenów fortecznych. Atutem muzeum jest zatem przede wszystkim możliwość bezpośredniego kontaktu z autentycznym świadkiem historii, techniki i sztuki obronnej końca XIX wieku.

Trasa zwiedzania obejmować będzie dziedziniec, schron koszarowo-bojowy z wieżami pancernymi, schron tradytora-kaponiery oraz kaponierę z podziemnym korytarzem pod fosą.

Dojście do fortu naprzeciwko wytwórni mas bitumicznych, obok budynku przy ulicy Winnickiej 59. Zbiórka przed bramą na szczycie wzniesienia. Wejścia w sobotę 23 września, w godzinach: 11.00 i 13.00. Czas zwiedzania ok. 1.5 godziny.

Informacje o terminach udostępniania pozostałych fortów można uzyskać, śledząc stronę Muzeum Twierdzy Kraków: https://www.facebook.com/muzeumtwierdzy/

Tekst i zdjęcie: Piotr Leonowicz, który będzie jednym z przewodników w tym obiekcie, poza zwiedzających oprowadzą: Marcin Jakub Mikulski, Robert Polański, Marcin Wątroba