Sobota, 24 września, obiekty

 

1. Kościółek św. Benedykta, Stawarza, www.jozef.diecezja.pl

godz. 10.00 – 13.00, oprowadzanie 11.00, 12.00

Rzadka okazja, by odwiedzić jeden z najstarszych kościołów Krakowa, którego początki – wg najnowszych badań archeologicznych – sięgają XI wieku.

Oprowadza: Roman Tekieli

 

2. Stopień Wodny „Dąbie” WYMAGANE WEJŚCIÓWKI

  1. Ofiar Dąbia (wejście od strony Krakowa)

godz. 10.00, 11.00, 12.30 (grupy po 15 osób)

Od ponad pół wieku ułatwia żeglugę na Wiśle w centrum Krakowa, jest też mostem łączącym Grzegórzki z Podgórzem. A jak wygląda w środku, jak pracuje i jakie tajemnice kryje? O tym opowiedzą pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

 

3. Apteka pod Orłem – Oddział Muzeum Krakowa WYMAGANE WEJŚCIÓWKI

Plac Bohaterów Getta 18, www.muzeumkrakowa.pl

godz. 10.00 – 16.30

Dawna apteka Tadeusza Pankiewicza, miejsce spotkań, konspiracji i schronienia dla mieszkańców getta. Personel apteki był w latach 1941–1943 świadkiem dokonywanego przez okupanta aktu niszczenia wielowiekowej historii krakowskich Żydów. Zasługą Pankiewicza i jego współpracownic jest to, że nie pozostawali obojętni na ludzkie cierpienie, udzielali pomocy potrzebującym, a po wojnie świadczyli o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w krakowskim getcie.

 

4. Pracownia Pozłotnicza „Ossolin Art”
Józefińska 15

godz. 10.30

To miejsce, o którym śmiało można powiedzieć „kultowe”. Słynna pracownia pozłotnicza „Ossolin art”. Jej właściciel w niezrównany sposób opowiada o swoim rzemiośle, zabierając nas w świat fruwających płatków złota. Tu naprawia się anielskie skrzydła i leczy stare okaleczone czasem ramy. Troska i maestria, pasja, wieloletnie doświadczenie i niepowtarzalna atmosfera tego miejsca stworzyły jedną z najlepszych podgórskich pracowni rzemieślniczych.

 

5. Relikty zespołu koszarowego konnych pionierów/Reitende Pionieer Kaserne, Dekerta 15

godz. 11.00

Od momentu ponownego pojawienia się w Podgórzu garnizonów wojsk monarchii austriackiej, a w szczególności po podjęciu w 1850 r. decyzji o powołaniu i budowie Twierdzy Kraków dla potrzeb garnizonu adaptowano, a potem także wznoszono nowe obiekty koszarowe. Uroczy, trochę zapomniany zakątek przy ul. Dekerta nosi pamięć jednej z mocno nietypowych, a jednocześnie nieprzeciętnie ciekawych budowli tego typu – stacjonowali tu pionierzy konni. Okolica ta jest także pełna zapisanych dzisiaj raczej na kartach starych map lub w innych znakach przestrzeni – historii obiektów bojowych, fortyfikacyjnych Twierdzy. Spróbujemy ustalić, odczytać z widzialnych jeszcze śladów – historię tego miejsca, poświęcając i czasom późniejszym mgnienie oka. Chwilę namysłu poświęcimy też rozważeniu sytuacji obecnej i pomysłom na przyszłość tego obiektu i jego otoczenia.

Oprowadza: Krzysztof Śliwa (Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii RAWELIN).

 

6. Zajazd Pod Kotwicą, podwórze ODWOŁANE!!!
Limanowskiego 5

godz. 11.00

Budynek „Zajazdu Pod Kotwicą” odegrał w latach powojennych niezwykle ważną rolę w dziejach krakowskiej psychiatrii. To właśnie w tym budynku w 1946 r. dr Władysław Stryjeński, jeden z najwybitniejszych polskich lekarzy psychiatrów, utworzył pierwszą i przez wiele lat jedyną w Krakowie (oraz jedną z pierwszych w Polsce) Przychodnię Zdrowia Psychicznego, co było w tamtym czasie dokonaniem pionierskim. Zapraszamy do niedawno odnowionego przez dewelopera Matexi Polska budynku przy Limanowskiego 5. Opowiemy o historii wspomnianej, ważnej również dla Podgórza, Przychodni oraz o jej twórcy, doktorze Władysławie Stryjeńskim. Będzie można również obejrzeć wystawę poświęconą temu zasłużonemu lekarzowi i działaczowi społecznemu.

Opowiada: Damian Leszczyński

Jesienią tego roku przypada 10. rocznica spacerów z cyklu „Kobierzyn. Cztery Pory Roku”. W związku z tym zapraszamy na uroczysty, rocznicowy spacer po zabytkowym terenie szpitalno-parkowego zespołu w Kobierzynie, który odbędzie się w sobotę, 15 października o godz. 14.00. Szczegóły wkrótce na stronie podgorze.pl.

 

7. Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. B. Rutkowskiego
Józefińska 10, www.sm1krakow.eu

godz. 11.00, 12.00, 13.00 (30 min) – zwiedzanie szkoły, zbiórka w holu.

od godz. 11.00 możliwość uczestniczenia w próbach otwartych orkiestry symfonicznej, chóru oraz zespołów jazzowych.

Budynek z poł. XIX wieku, przez większość czasu był siedzibą różnych szkół. Od 1964 r. mieści się tu szkoła muzyczna. W 2014 r. powstało nowe skrzydło, gdzie mieszczą się nowe sale dydaktyczne oraz nowoczesna sala koncertowa. Budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

 

8. Krakowska Pijalnia Zdrojowa
Wadowicka 1b (Rondo Antoniego Matecznego) www.krakowskapijalnia.pl

godz. 11.00-14.00 Mateczny Zdrój dla najmłodszych podgórzan
11.00 „Witamy Podgórze!” – powitanie uczestników spotkania
11.10 „Pijemy jak smok” – degustacja wody mineralnej
11.30 „Co może chmura?” – o wodzie dla najmłodszych – Alina Duda
„H2O na Błękitnej Planecie” – o wodzie i jej różnorodności
– Maciej Tomaszewski
12.00 „Chmura do picia” – spotkanie z autorką książki dla dzieci – Alina
Duda
12.15 „Bez lania wody” – konkurs wiedzy o wodzie dla najmłodszych
12.30 „Woda dla mądrego smoka” – o sile minerałów dla najmłodszych
– Alina Duda i „Mateczny odkrywca” – o historii powstania uzdrowiska
– Maciej Tomaszewski
13.00 „Chmury jak pierogi” – plener malarski dla dzieci
Podczas spotkania woda mineralna gratis dla dzieci oraz dla Gości, którzy przyjdą w kapeluszach

 

9. Szkoła Podstawowa nr 29 im. Jana Matejki
Dembowskiego 12, www.sp29.szkolnastrona.pl

godz. 11.00 – 13.00

Zapraszamy na wystawę starych dokumentów opowiadających o dziejach szkolnictwa w Podgórzu. Można będzie zobaczyć między innymi księgi uczniów z XIX wieku, protokoły rad pedagogicznych z początku XX w. i wiele innych dokumentów dotyczących Szkół Podstawowych nr 23 i 29 oraz Gimnazjum nr 34.

 

10. Szachy drewniane
Benedykta 3, www.mojeszachy.pl

godz. 11.00 – 12.00 i 15.00 – 16.00

Jest w Podgórzu miejsce, w którym w tajemniczy sposób z drewnianych klocków drewna wyrastają piony, królowe, króle i wieże – dowolnych rozmiarów. Artysta potrafi wyczarować dowolne figury szachowe z dowolnego drewna w dowolnym kolorze, charakterze czy wielkości. Wykonywane ręcznie w pojedynczych egzemplarzach. Twórcą tego szachowego świata jest artysta rzeźbiarz Łukasz Wiciarz. Największa plansza do gry, która tu powstała miała 80 cm. Zapraszamy na opowieści o pasji rzeźbienia jednej z najszlachetniejszych królewskich gier.

Zaprasza właściciel: Łukasz Wiciarz

 

11. Centrum Kultury Podgórza
Sokolska 13, www.ckpodgorza.pl

godz. 11.30

„Rodzinne spotkanie ze starą szkołą ” Oprowadzanie po budynku, w którym mieściła się Publiczna Męska Szkoła Powszechna nr 24 im. Tadeusza Kościuszki. Zapraszamy na rodzinną lekcję kaligrafii, naukę gry w zośkę, poczęstunek na „drugie śniadanie”, bliskie spotkanie z liczydłem, a nawet na możliwość… klęczenia na grochu.
Oprowadza: Iwona Wernikowska

 

12. Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa
Limanowskiego 51/Powstańców Wielkopolskich 1, www.muzeumkrakowa.pl

godz. 12.00 wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Uchańskiego pt. „Mochnackiego 71”

Zapraszamy na wernisaż do sali „Notatnik”, która jest częścią wystawy „Stał dwór szlachecki”. Będzie to opowieść fotograficzna.

Kilka lat temu rodzina Bemów opuściła stary dwór na Woli Duchackiej. Zabrali ze sobą pamięć oraz materialne ślady dawnego życia. Ale nie wszystkie. To, co pozostało, a co dostrzegł i czułym okiem uwiecznił fotograf jest poruszającą opowieścią o domu, którego już nie ma, o życiu, które go opuściło i uparcie nie chce do niego wrócić. Z fragmentów ujętych w fotograficznym portrecie f wyłowione zostało echo spraw, pasji i radości – życia. Pajęcza sieć otacza nawet dzwonek do drzwi, nie ma komu pukać, nie ma kto otworzyć. Był dwór, nie ma dworu. Było życie, nie ma życia.

 

13. Podgórskie tajemnice nieba i ziemi…

godz. 12.00

zbiórka: pod kopcem Kraka od strony Krakowa.

Podgórze kryje wiele sekretów, ale niektóre z nich są naprawdę zaskakujące, łącząc tajemnice nieba i ziemi! Bo czy wiecie, że kopiec Krakusa, jeden z symboli Podgórza, to najstarsze obserwatorium astronomiczne w Polsce, a wraz z innymi kopcami Krakowa tworzy ziemne Stonehenge? Albo, że Podgórze jest zaiste wielkie; leży bowiem aż na dwóch półkulach Ziemi, gdyż jego środkiem przebiega południk zerowy? Czym w rzeczywistości była kapliczka, stojąca w miejscu szkoły podstawowej nr 29? Jaka tajemnica zakodowana jest w planie Starego Podgórza? Co wspólnego mają medaliony na murach podgórskich kamienic z Wieżą Eiffla? O tych i innych, nieoczywistych tajemnicach Podgórza opowie Mariusz Meus – odkrywca nowego środka Polski, badacz historii geodezji, astronomii oraz sekretów Krakowa z akcji „Honorowy Południk Krakowski” (www.facebook.com/HonorowyPoludnikKrakowski)

 

14. Fort 52 Borek, Centrum Kultury Podgórza NOWE MIEJSCE
Forteczna 146, www.borek.ckpodgorza.pl

godz. 12.00

Jeden z najciekawszych fortów artyleryjskich Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1885–1886. Jego zadaniem było ryglowanie wylotów dróg z miasta i zabezpieczenie podejść do pierścienia fortecznego od południa. Jest budowlą eksperymentalną, testującą rozmaite osiągnięcia inżynierii fortecznej całej Europy. Projektantem Fortu Borek był Szwajcar – gen. Daniel Salis-Soglio.

Forteczny park jest wyjątkowo udaną realizacją. Na długo przed otwarciem młodzież z Klinów nadała mu sympatyczną nazwę „Panierka”. Nikt chyba już nie pamięta dlaczego.

26 grudnia 1944 r. na przedpolu fortu lądował awaryjnie amerykański bombowiec  B-17  o  imieniu własnym „Candie’”. Samolot brał udział w nalocie na rafinerię w Blachowni Śląskiej. Pilot, por. Harry O. Filer, mistrzowsko posadził maszynę ratując załodze życie. W parku, w miejscu lądowania „Candie” powstała instalacja parkowa upamiętniająca to wydarzenie. Jest to jedyny na świecie pomnik 15 Armii Sił Powietrznych USA na  świecie.

Oprowadza: Robert Springwald (Fundacja im. Tadeusza Kościuszki)

 

15. Kościół św. Józefa
Zamoyskiego 2, www.jozef.diecezja.pl

godz. 13.15 – zwiedzanie podziemi plebanii czyli Kamieniołomu im. Jana Pawła II

Wykute w skałach Krzemionek, były piwnicami zajazdu, gdzie składowano towary i opał. Po wprowadzenia stanu wojennego stały się schronieniem oraz niezwykle prężnym i znanym ośrodkiem spotkań podziemnej „Solidarności” zakładów pracy Podgórza, a także miejscem działalności artystycznej, podziemnym teatrem, galerią sztuki oraz miejscem spotkań z liderami opozycji

Dziś ta wyjątkowa przestrzeń jest centrum kulturalno-religijnym, a jej nazwa pochodzi od poematu Karola Wojtyły „Kamieniołom”.

Oprowadza: Marek Cholewka

godz. 14.00 – „Golgota Podgórska – Ogród rzeźb”

Plenerowa galeria 30 rzeźb prof. Wincentego Kućmy o tematyce religijnej i patriotycznej wtopionych w naturalne otoczenie skał i zieleni.

Oprowadza: ks. proboszcz Antoni Bednarz

 

16. Dom Prowincjalny Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi
Parkowa 11B WYMAGANE WEJŚCIÓWKI

godz. 14.00

Poznamy historię zgromadzenia działającego od końca XIX wieku i założonego w 1959 r. domu zakonnego, zobaczymy m.in. kaplicę z relikwiami założyciela i witrażami z podgórskiego zakładu Paczków. Posłuchamy opowieści o założycielu św. Arcybiskupie Zygmuncie Szczęsnym Felińskim, tajemnicy uzdrowienia i zakonnej codzienności.

 

 

17. Biblioteka Kraków, Biblioteka Główna
Powroźnicza 2, www.biblioteka.krakow.pl

godz. 14.00

Biblioteka Główna zaprasza do zwiedzenia XIX-wiecznego dworku Beaty Matejkówny. Uczestnicy spotkania poznają historię obiektu, zwiedzą ogród biblioteki oraz Gabinet Jerzego Pomianowskiego, pisarza, znawcy historii Europy Wschodniej, redaktora i tłumacza książek. Podczas zwiedzania zostaną również zdradzone tajemnice biblioteki.

Oprowadza: Jola Wierzchowska-Kozaczka

 

 

18. Szturm na fort nr 50 „Prokocim”

zbiorka: skrzyżowanie ulic Kostaneckiego i Jakubowskiego

godz. 14.00

Jakie cechy posiadał typowy, austro-węgierski fort artyleryjski z lat 80. XIX w.? Jak planowano go atakować, a jak bronić? Na te i inne pytania odpowiemy w czasie dwugodzinnego spaceru.

Uwaga: obiekt nie jest przystosowany do zwiedzania. Prosimy o zabranie obuwia turystycznego i latarki.

Oprowadza: Piotr Leonowicz

 

19. Dawna Lodownia Miejska, Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2 im. prof. Odona Bujwida
Zamojskiego 6, www.zsgnr2krakow.pl

godz. 14.00 i 15.00

Miejsce to – jak żadne inne – budzi wyobraźnię zwiedzających. Nic dziwnego, te dwa długie korytarze wykute w litej skale Krzemionek, lód z Wisły, temperatura bliska zera stopni Celsjusza, kupcy sprzed wieku… Towarzysząca temu historia najstarszej Szkoły Gastronomicznej w Krakowie i jej zarejestrowany produkt lokalny – „ciasteczka wyśmienite” oraz dowcipna interpretacja pewnej łacińskiej sentencji…

Oprowadza: Marta Gdańska

 

20. Studio Ceramiki „Terra”
Potebni 6

godz. 14.00-16.00 pokaz lepienia talerzy z wykorzystaniem szeroko pojętej natury

Studio Ceramiki „Terra” słynie z aniołów, bo w dobrym smaku jest mieć swego opiekuna lub opiekuna komuś podarować. Pewnego dnia właścicielka postanowiła zrobić coś użytkowego. Na początek zaprojektowała zestaw śniadaniowy składający się z talerzyka, kubka, kieliszka do jajek i filiżanki do herbaty, bo lubi pić herbatę w filiżance. Bo miło jest usiąść do pięknie nakrytego stołu wysmakowanymi naczyniami ceramicznymi. Od tego czasu minęło 10 lat, a z Pracowni „Terra” wyruszyły w świat liczne talerze do spaghetti, wszelkich rozmiarów miski, miseczki, czarki, pojemniki kuchenne, patery na owoce i ciastka. Wyfruwają niemal natychmiast, bo po prostu chce się je mieć od razu i od razu napełnić je smakiem.

Będzie można też zobaczyć klimatyczną pracownię i porozmawiać z niezwykłą właścicielką – Barbarą Pudełko.

 

21. Lokomotywownia Płaszów WYMAGANE WEJŚCIÓWKI

godz. 14.30 i 16.00

zbiórka: przed wejściem głównym na dworzec Kraków Płaszów od strony miasta

W latach 1908-1909, w odpowiedzi na wzrost zadań przewozowych na kolejach Galicji Zachodniej, na terenie przylegającym od południowego wschodu do stacji Podgórze Płaszów wybudowano jeden z największych w regionie zespołów parowozowni i warsztatów naprawy taboru. To unikatowy dziś przykład ewolucji kolejowej myśli technicznej. Zwiedzanie pozwoli zapoznać się z jego historią oraz specyfiką pracy.

Oprowadza: Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie

 

22. Dawna fabryka Emalia Oskara Schindlera – Oddział Muzeum Krakowa WYMAGANE WEJŚCIÓWKI
Lipowa 4, www.muzeumkrakowa.pl

godz. 15.00, 15.20, 15.30, 16.20, 17.00

Zwiedzanie wystawy stałej – „Kraków – czas okupacji 1939 – 1940”.

 

23. Lokal Targowa 2 NOWE MIEJSCE
Targowa 2, spotkanie „Pankiewicz od szkieł – Feliks Dziuba – poznajmy się!”

godz. 17.00

Pewnie wszyscy znają Oskara Schindlera, tego od fabryki i tytułowej, spielbergowskiej listy. Sporo osób słyszało zapewne o Tadeuszu Pankiewiczu, tym od apteki i getta. Czas, by poznać Feliksa Dziubę – przedwojennego pasjonata sportu, autora wierszy, a jednocześnie chemika i przemysłowca, co nie pozostało bez wpływu i znaczenia jeśli chodzi o wojenne losy tego krakowianina powiązane z Podgórzem, a konkretnie z ul. Targową (choć nie tylko!).

Posłuchamy opowieści o człowieku, a także o miejscu, które za sprawą niedawnych znalezisk nowych gospodarzy przypomina o trudnym czasie (czasie pogardy i próby), w którym przyszło żyć Feliksowi Dziubie. Nazwaliśmy go jakiś czas temu „Pankiewiczem od szkieł” i szkła będą miały też swoje 5 minut.

Opowiadają: podgorze.pl, Targowa 2 i przyjaciele

 

24. Park Duchacki,
Malborska, (zbiórka przy dawnym spichlerzu)

godz.17.30

Wernisaż wystawy plenerowej „Stał dwór szlachecki” realizowanej przez Muzeum Podgórza w ramach programu „Muzeum po sąsiedzku”– plenerowa opowieść o historii dworów na Woli Duchackiej oraz przechadzka śladami dworskiej historii.

 

25. Stacja Badawcza OUTSIDER Art
Kalwaryjska 29/0, www.stacjabadawcza.com

godz. 18.00 – finisaż wystawy Małgorzaty Foltyn-Bajgot pt. Faza REM

Stacja Badawcza OUTSIDER Art to placówka Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka im. dr. Andrzeja Kowala.  Ulokowana w sercu Starego Podgórza jest jedyną tego typu galerią, która realizuje działania zmierzające do popularyzacji i lepszego zrozumienia sztuki szeroko pojętej, zarówno profesjonalnej, art brut, jak  i wszelkiego rodzaju zjawisk z obszaru outsider art zwłaszcza w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki, fotografii, działań przestrzennych i filmu. Ośrodek jest miejscem aktywizacji społecznej i zajęciowej, prowadzi warsztaty, konsultacje i konkursy. Gromadzi kolekcje sztuki oraz dokumentuje twórczość  artystów. Organizacją galerii i wystaw zajmuje się Grażyna Borowik, malarka, pedagog i prezydent Stowarzyszenia.

 

27. Globus Music Club NOWE MIEJSCE
Węgierska 4

godz. 19.30 – o dawnej fabryce obuwia Globus, która mieściła się w tej kamienicy w latach 30. XX w. opowie Janina Wnuk

godz. 20.00 – koncert Bossa Nova od Nowa i Witold Wnuk

 

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu z przyczyn niezależnych.

 

„Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa”

 

ORGANIZATOR:

Stowarzyszenie PODGORZE.PL

 

PARTNERZY

Muzeum Podgórza/Muzeum Krakowa, Rada Dzielnicy XIII, Centrum Kultury Podgórza

 

WSPÓŁPRACA:

Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila”

Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej

Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2 im. Odona Bujwida

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie

Łagiewnickie Towarzystwo Kulturalne

 

 

PATRONAT MEDIALNY

TVP Kraków, Wiadomości

 

Wszelkie informacje tel.: 12 396 39 49, biuro@podgorze.pl

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny