Do 29 marca 2011 r. w Galerii „Rękawka” trwać będzie wystawa retrospektywna WANDY PORAZIŃSKIEJ-JANIK zatytułowana Pejzaż wewnętrzny. Prezentowane będą malarstwo, wiersze i rysunki.
WANDA PORAZIŃSKA-JANIK
Urodzona 5 września 1936 r. w Siedlcach, zmarła 6 kwietnia 2010 r. w Krakowie. Studia artystyczne na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. Zbigniewa Pronaszki i prof. Zygmunta Radnickiego ukończyła w 1960 r.
Po dyplomie została przyjęta do Związku Polskich Artystów Plastyków, a od 1969 r. była członkiem rzeczywistym. Początkowo przez kilka lat pracowała w szkolnictwie i domach kultury, prowadzać zajęcia plastyczne . Później wraz z wędrówkami i zmianami miejsca zamieszkania, pracowała w Zakładzie Wychowania Plastycznego WSP w Częstochowie, na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz na Wydziale Architektury Riverso State University of Science and Technology w Port Harcourt w Nigerii, ucząc rysunku odręcznego. Swoją twórczość prezentowała biorąc udział w około trzydziestu wystawach, w tym jedenaście indywidualnych.
Fascynacja artystki światem barw widoczna jest zarówno w pejzażach, jak i licznych portretach. Podstawowym motywem dominującym w jej malarstwie jest bowiem człowiek
i jego świat wewnętrzny – istota ludzka ciągle poszukująca, obserwująca, wątpiąca, rozmyślająca, tworząca swój własny pejzaż. To zainteresowanie człowiekiem znalazło wyraz także w twórczości poetyckiej, która pochłaniała artystkę w ostatnich latach życia.
W tomikach „Zamyślenie” ( 1991 r. ), „Mój dziwny świat” ( 2003 r. ) oraz „Znaki zapytania” ( 2010 r.) wiersze integralnie współistnieją z rysunkami. Słowo i obraz tworzą razem zaplanowaną i spójną kompozycję.
Obecna wystawa, zorganizowana niemal dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci artystki, jest pewnego rodzaju wędrówką przez malowany życiem jej wewnętrzny pejzaż.
Składają się na nią obrazy olejne, ilustrowane rysunkami wiersze oraz grafiki. Na wystawie zobaczymy kilka wczesnych prac jeszcze z okresu studiów, portrety z lat 60-tych i 70-tych, noszące w sobie charakterystyczne dla tego okresu cechy kompozycyjne, jak i podkreślone czernią kontury postaci czy innych elementów obrazu, tonące w ciemnych czerwieniach, pomarańczach, ugrach i brązach. Inspiracją dla kilku prezentowanych obrazów były podróże po Europie – Paryż, Londyn, Wiedeń. Przełom lat 80 i 90-tych to okres twórczości, w której wyraźne są wątki religijne, relacja człowiek-Bóg. Prace późniejsze, korzystające z nieco innej, mniej soczystej palety barw oraz delikatniejszego rysunki postaci, łączy jednak nadal zbliżony odcień zadumy nad kondycją ludzką i samotnością człowieka, zanurzonego we własnym świecie. Ekspozycja obejmuje także wybrane wiersze, zestawione z rysunkami będącymi integralną częścią zapisanych słów, stanowiące poetycko-plastyczny obraz poszukiwań odpowiedzi na pytanie kim jestem i jak jestem.
Więcej szczegółów o twórczości Wandy Porazińskiej-Janik można znaleźć na stronie
http://www.porazinska-janik.art.pl/
DOM KULTURY „PODGÓRZE”
GALERIA „RĘKAWKA”
30-551 Kraków
Ul. Limanowskiego 13
Tel:12 56 36 65 lub 12 263 16 60
e-mail: rekawka@poczta.fm
Godziny otwarcia Galerii:
Poniedziałek-piątek od 11.00 do 18.00
Sobota od 11.00 do 15.00