Od końca września czynna jest kolejna wystawa przygotowana w ramach obchodów 645-lecia Woli Duchackiej. Tym razem po raz pierwszy odważnie przekroczyliśmy Wisłę i zatrzymaliśmy się na ulicy Rajskiej w budynku biblioteki. Aż do 30 listopada. Relację z porannego wernisażu przygotowała Beata Anna Symołon.

Perły przyrody Podgórza i Woli Duchackiej

Dzieci z ZSOI nr 7 – wśród nich młodzi autorzy wystawy, fot. Jerzy Woźniakiewicz
Dzieci z klas I a i III c oraz Koło Filmowe ze Szkoły Podstawowej nr 90, przygotowane przez nauczycieli: Lilianę Dziewit, Teresę Stanisławczyk, Annę Żurad oraz Bartosza Mikołajskiego – autora filmu dokumentalnego zaprezentowanego wernisażowej publiczności, przeżyły niecodzienną przygodę z przyrodą Podgórza i Woli Duchackiej. W czasie wypraw plenerowych zwiedziły park podworski na Woli Duchackiej, Park przy Heila, rezerwat „Bonarka”, hitlerowski obóz pracy przymusowej, powstające na terenie Białych Mórz Centrum Jana Pawła II, Kopiec Krakusa i Park Bednarskiego. Oglądane miejsca utrwaliły na zdjęciach, opisały w bajkach, narysowały i namalowały, wykorzystały publikacje z „Kuriera” i „Wiadomości”. W maju w szkole przy ul. Czarnogórskiej 14 odbył się wernisaż wystawy Perły przyrody Podgórza i Woli Duchackiej. I już wówczas wystawa została zaproszona przez kierowniczkę działu dziecięcego Agatę Żak do zaprezentowanie jej krakowianom w Czytelni dla dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. 28 września br. nastąpiło otwarcie wystawy przy ul. Rajskiej. Do współpracy i współtworzenia tej wystawy zostało zaproszone Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej jako główny organizator obchodów 645-lecia Woli. Oprócz skrótowego fotograficznego zapisu tegorocznych obchodów, Renata Kijewska, Marta Przegon i Jaro Gawlik wybrali zdjęcia i dokumenty będące przedłużeniem i rozwinięciem tego, co zostało zaprezentowane na uczniowskiej wystawie, a ja miałam przyjemność zaprezentować wernisażowej publiczności historię Woli w narracyjnej pigułce.
Autorka relacji przedstawia krótką historię Woli Duchackiej podczas wernisażu. W tle: Teresa Stanisławczyk (stoi) i Anna Żurad (siedzi 6 z lewej), fot. Jerzy Woźniakiewicz
W części artystycznej dzieci opowiedziały o odwiedzanych miejscach, przeczytały jedną z autorskich ekologicznych bajek, zachwyciły publiczność młodą i nieco starszą, brawurowo wykonanymi piosenkami. Wojciech Gruchała barwnie opowiedział o nowym projekcie filmowym startującym właśnie na Woli. Grację, wdzięk i temperament wprowadziły do poniedziałkowego wernisażu tańce ludowe w wykonaniu członków Zespołu „Krakowiak” (żywiołowy „Krakowiak” i nostalgiczny „Kujawiak”). A koncert bębniarzy pod kierunkiem Karola Wilkoszewskiego obudził wszelkie drzemiące jeszcze emocje u słuchaczy. Symbolicznego otwarcia wystawy dokonali: Przewodnicząca Rady Dzielnicy XI Bożena Piekarczyk i dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7 Artur Ławrowski. Na koniec, dyrektor WBP Anna Wiśniewska pokazała gościom to, co jest aktualną wizytówką biblioteki – nowoczesną czytelnię, pracownię komputerową i salę konferencyjną, a wszystko na niedawno jeszcze nieużytkowanym poddaszu.
Wystawa będzie czynna do końca listopada br.
B.A. Symołon