Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza na otwarcie wystawy „Pierwsza wojna na prawym brzegu – notatki”. Ta plenerowa ekspozycja jest naszą propozycja lekcji historii jedną z najbardziej klasycznych metod – za pomocą wystawy – obrazu i słowa. Chcemy w ten sposób przybliżyć lub uporządkować zapomniane, zagubione lub rozsiane w zakamarkach historii dzieje I wojny światowej, na terenie Podgórza i całego prawego brzegu Wisły. Staraliśmy się złożyć w całość rozsypane „wojenne puzzle”, uwypuklić pojedyncze zdarzenia, które miały wielką wagę dla historii niepodległej Polski, a które rozegrały się w Podgórzu, opowiedzieć o osobach – podgórskich aktorach tego wojennego dramatu. Wiadomości, fakty, opowieści przedstawiamy w formie notatek –„Ewakuacja”, „Aprowizacja” „Wojenne Gimnazjum”, ”Podgórscy Legioniści”, ”Wzgórze Kaim” „Omnia pro patria”, ”Porucznik Antoni”, ułożonych chronologicznie w naszym wystawowym notesie, spiętych ramami czasu, osób, zdarzeń. Jeśli poruszą serca i zainteresują pamięć, warto sięgnąć głębiej, poznawać, rozmawiać, badać.
Chcemy w ten sposób przypomnieć o grozie, okrucieństwie, bezwzględności i bezsensowności wojny. Każdej. O strachu i nadziejach. Jednocześnie pragniemy aby każdy oglądający wystawę poczuł dumę z odwagi naszych przodków i podziwiał ich umiłowanie wolności. Wystawę otwieramy i pokazujemy w październiku – miesiącu szczególnym dla Krakowa, Podgórza i Polski i w miejscu szczególnym – na Placu Niepodległości – tam, gdzie stały niegdyś austriackie koszary które wyzwolił podgórzanin Antoni Stawarz, otwierając tym samym 31 października 1918 roku Krakowowi drogę do wolności.
1 października o godzinie 17.00 spotkamy się na Placu Niepodległości aby otworzyć wystawę, która potrwa do końca października. Zapraszamy.
Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Małopolskiego Instytutu Kultury w ramach programu „100 lecie wybuchu I wojny światowej”
Niestety, kilka plansz wystawy zostało zniszczonych i to najwyraźniej nie przez nawałnicę.
:-/