Serdecznie zapraszamy na pierwszy piknik rodzinny dla wszystkich mieszkańców Krakowa, który odbędzie się na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego Szpitala Psychiatrycznego w Kobierzynie w sobotę, 20 maja 2017 r. Początek godz. 10:00.

Szpital Psychiatryczny im. dr. Józefa Babińskiego w krakowskim Kobierzynie obchodzi w tym roku stulecie swojego istnienia. Z tej okazji (będę pisał w pierwszej osobie liczby mnogiej, jako osoba zawodowo związana ze Szpitalem) pragniemy otworzyć nowe 100 lat istnienia Szpitala poprzez zmianę wizerunku i charakteru tego miejsca.

Do tej pory Szpital w Kobierzynie uważany był za miejsce zamknięte, odizolowane od reszty świata, do którego bez potrzeby lepiej w ogóle się nie zbliżać. Był też postrzegany jako miejsce posępne, złowrogie, straszne. O tym, jak bardzo błędne i nieprawdziwe są to stereotypy, zdołali przekonać się wszyscy, którzy wzięli kiedykolwiek udział w organizowanym przez Szpital wraz ze Stowarzyszeniem PODGORZE.PL spacerze z cyklu „Kobierzyn. Cztery pory roku”. Uczestnicy spacerów bardzo często nie kryli zaskoczenia, jak bardzo jest tu pięknie i jaka panuje tu spokojna i jednocześnie przyjazna atmosfera.

Jednocześnie przy każdej możliwej okazji zachęcamy mieszkańców Krakowa, żeby odwiedzili przepiękne kobierzyńskie miasto-ogród również sami, indywidualnie, poza zorganizowana wycieczką. Żeby potraktowali to miejsce jak jeden z krakowskich parków, do którego można przyjść z rodziną, dziećmi, żeby odpocząć i zrelaksować się. Chcemy, żeby piękny zabytkowy zespół szpitalno-parkowy w Kobierzynie pełnił taką rolę, jaką pełnią popularne uzdrowiska np. w Rabce i Krynicy-Zdroju – w takim znaczeniu, że chcemy, aby służąc osobom chorym szpitalny park kobierzyński stanowił jednocześnie miejsce wypoczynku i rekreacji dla wszystkich mieszkańców Krakowa i okolic oraz atrakcyjne miejsce spędzania wolnego czasu.

Tej idei służy organizowany na terenie naszego Szpitala, pierwszy raz w tym miejscu, piknik rodzinny dla wszystkich mieszkańców Krakowa. Przewidzieliśmy w nim wiele atrakcji (w większości bezpłatnych) dla całych rodzin, z czego znaczną część dla dzieci.

Oto niektóre atrakcje, jakie czekają na tych, którzy w tę sobotę odwiedzą Kobierzyn:

– warsztaty garncarskie – Dla dzieci w każdym wieku (młodszych i starszych). Zwiedzanie pracowni garncarskiej oraz lepienie z gliny różnych własnych prac oraz robienie małych naczyń na kole garncarskim. Prace będą potem wypalone, pokryte szkliwem i możliwe do odebrania – na pamiątkę. Przewidziane są 2 edycje dla dzieci i 1 specjalna edycja dla osób dorosłych;

warsztaty ceramiczne – Gotowe, już wypalone prace przygotowane w pracowni garncarskiej można pomalować farbami, wg własnego dowolnego pomysłu. Po zakończonej pracy można zabrać pomalowaną pracę z sobą;

warsztaty plastyczne – najróżniejsze prace plastyczne, jak kolorowanie obrazków, malowanie kolorową kredą na asfalcie. Prace na zadany temat;

warsztaty florystyczne – Spacer po terenie szpitalnego parku ze zbieraniem kwiatów. Następnie układanie kompozycji kwiatowych. Bez obawy, jeśli komuś nie uda się nic zebrać, będzie dostępny gotowy materiał kwiaciarski. Przewidziane są osobne edycje dla dorosłych i dla dzieci.

Powyższe warsztaty będą prowadzone przez profesjonalnych terapeutów zajęciowych, którzy na co dzień pracują z pacjentami.

Poza tym m.in.:

Gra terenowa dla całych rodzin, organizowana przy współpracy z ZHP. W trakcie gry różne zadania do wykonania. Przewidziane nagrody.

Warsztaty pierwszej pomocy z nauką zasad pierwszej pomocy na fantomie – prowadzone przez ratowników medycznych z naszego Szpitala.

Zajęcia edukacyjne dla dzieci pt. „Miasto radości”. Poprzez zabawę dzieci uczą się na temat emocji, własnych i innych osób.

Spacery ze zwiedzaniem Szpitala, opowieść o historii tego miejsca.

– W budynku Teatru:  projekcja filmu dokumentalnego o historii Szpitala; występ zespołu Małe Słowianki oraz występ dr. Wojciecha Korzeniowskiego, uzdolnionego muzycznie lekarza psychiatry z naszego Szpitala, z repertuarem Grzegorza Turnaua i Marka Grechuty;

– Spotkanie autorskie z Krystyną Rożnowską połączone z promocją jej najnowszej książki „Można oszaleć. Osobliwy świat szpitala psychiatrycznego.”

Wystawy: „Historia szpitala”; „Dr Władysław Stryjeński”;  „Historia arteterapii”; „Nasz kolorowy świat” (reprodukcje najwybitniejszych obrazów stworzonych przez naszych pacjentów).

Wystawa „Uważaj na głowę” – sugestywna ekspozycja, pokazująca „od środka” przeżycia osoby z doświadczeniem choroby psychicznej. Przejmujące, warto zobaczyć. Po wystawie oprowadzają przewodnicy.

– Możliwość zakupu prac, wykonanych ręcznie przez pacjentów.

– W trakcie pikniku dostępne będą (odpłatnie) różnorodne stoiska gastronomiczne.

– Dla smakoszy – możliwość zakupu legendarnej kobierzyńskiej szarlotki.

Uwaga. Każdy nasz gość otrzyma specjalną ulotkę, z opisem miejsc i godzin poszczególnych zdarzeń. Dla rodzin, które przyjadą samochodem, wjazd na teren Szpitala będzie (wyjątkowo tego dnia) bezpłatny.

Zapraszamy na pierwszy piknik rodzinny w Kobierzynie!

 

Damian Leszczyński