Galerii „Rękawka” zaprasza na wystawę rysunku Piotra Bąka. Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 8 lutego o godz. 18.00, wystawa potrwa do 1 marca. O autorze:

Urodził się w Żywcu. Ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie filia w Katowicach na Wydziale Grafiki. Dyplom otrzymała w 2001 r. w pracowni projektowania form przemysłowych u prof. Jerzego Wuttke. Otrzymał medal rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach za dyplom. Obecnie jest asystentem w pracowni rysunku i malarstwa na kierunku wzornictwa w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach u profesora Jana Dubiela.

Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz kilkunastu indywidualnych.

Udział w kilkunastu plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych. Udział w licznych konkursach oraz wystawach pokonkursowych. Autor i współautor licznych polichromii.

W 2010 r. obronił przewód doktorski.

Jego prace znajdują się w zbiorach w Muzeum Historii Katowic, w Muzeum im. Piotra Potworowskiego Kępnie, w Miejskiej Galerii w Gorzowie Wielkopolskim, w Będzinie,

w Koninie, w Jaworzynce oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

W 2008 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawy indywidualne:
2004 – „Rysunek” – GWSH, Katowice
2005 -  „Rysunek” – Dom Kultury, Jaworzno
2005 – „Rysunek” – Galeria Sztuki Współczesnej , Kępno
2006 -  „Rysunek „ – Galeria Zamkowa – Bielsko-Biała
2007 -  „Rysunek” – Galeria Współczesna „Artyści Młodym”, Tychy
2007 -   „Rysunek” – Galeria” Przy Gołej Ścianie”, Dąbrowa Górnicza
2009 -  „Na początku był rysunek”- Galeria „Inny Śląsk”, tarnowskie Góry
2010 - „Rysunek” – Miejski Ośrodek Kultury, Jastrzębie Zdrój
201 1- „Misterium Cierpienia” – Galeria „Fra Angelica” , Katowice.

 

Piotr Bąk obdarzony ciekawą intelektualnie, śmiałą osobowością oraz kulturą osobistą, która pozwala mu na zachowanie regionalnego autentyzmu. Jest człowiekiem o wyjątkowej pracowitości w dążeniu do celu. W rysunkach Piotr poszukuje, odnajduje i doskonali własny język sztuki. W jego racach odbija się świat jak w spękanym zwierciadle: fragmenty postaci, okruchy scen, wydarzenia przeplatając się wzajemnie organizują przemyślaną wspólną całość

o napięciu emocjonalnym i ekspresji, wobec której trudno pozostać obojętnym. Ich problematyka oscyluje wokół fundamentalnych pytań egzystencjalnych i pytań o postawy ludzi wobec tradycji i kultury.

Jego rysunki powstają potrzeby ładu, prawdy i dobra. Człowiek buduje i scala jego tajemniczy wszechświat.

Autor uporczywie poszukuje najatrakcyjniejszej formy przekazu własnej idei. Swój przekaz kieruje w stronę wymagającego odbiorcy nie tolerującego infantylnej jednoznaczności.

Piotr prowadzi swoistą grę semiotyczno-estetyczną poszukując właściwego tonu swoich prac. Zakres jego możliwości wyrazowych obejmuje zarówno opanowaną do perfekcji werystyczną formułę realizmu po wyszukane formy interpretacji, które w kalejdoskopowej strukturze obrazów przeplatają się wzajemnie tworząc harmonijną całość.

Wielkoformatowe prace Piotra jak kłącza splatają ludzkie emocje, kumulują również emocje autora-tętnią wewnętrznym życiem. Głęboki kontakt autora z rzeczywistością sprawia, że jego osobisty kod nabiera cech uniwersalnych.

Buduje swoje metafory w sposób różnorodny: czyniąc aluzje do aktualnych wydarzeń, sięgając do rytuałów i tematów mitologicznych. Specyficzna struktura obrazów Piotra rządzi się wymyślonymi przez niego prawami, które pozwalają na kojarzenie w czasie i przestrzeni  sytuacji. Patrząc na jego rysunki odnosimy wrażenie przenoszenia się do świata,

w którym jeszcze nie byliśmy. Akt rysowania dla Piotra stanowi czynność wyjątkową poszerzającą jego wizualne

i emocjonalne horyzonty. Swoboda, żywiołowość  i ekspresja z jaką nawarstwia znaczenia i środki plastyczne tworzą starannie przemyślaną strukturę, która jest godna najwyższej uwagi.  Szeroki asortyment czynności warsztatowych stanowi ciągle wzbogacane zaplecze twórcze. Swobodnie łączy różnorodne techniki. Od pewnego czasu jako podłoże rysunków wykorzystuje płyty MDF, które pozwalają na „wgryzanie” się rysunkiem w głąb płyty, ujawnianie jej koloru i wielokrotne nawarstwianie rysunku i faktur, dzięki czemu rysunki zyskują na swej malarskości. 

Osobowość Piotra Bąka, jego wrażliwość w postrzeganiu i rozumieniu świata sprawia, że jego obrazy zawierają ważkie współczesne intuicje.

Prof. Jan Dubiel

 

DOM KULTURY „PODGÓRZE”

GALERIA „RĘKAWKA”

30-551 Kraków

Ul. Limanowskiego 13

Tel:12 656 36 65 lub12 263 16 60

Godziny otwarcia Galerii:

Poniedziałek-piątek od 11.00 do 18.00

Sobota od 11.00 do 15.00