Wkrótce minie cztery lata od zakończenia remontu Placu Bohaterów Getta, który radykalnie zmienił jego wygląd. Stanęły na nim krzesła, które dziś stają się inspiracją dla artystów.

Jedną z nich jest pochodząca z zachodniej Australii Felicity Peters, która przebywała w Polsce latem. Wygłosiła cykl wykładów o projektowaniu biżuterii i sztuce Australi, prowadziła warsztaty, a także zaprezentowała swoją wystawę w legnickiej Galerii Sztuki.

Poruszona symboliką tego miejsca kilka miesięcy później, już po uzyskaniu zgody architektów postanowiła zaprojektować niezwykły pierścień, z połączonych krzeseł i znajdujących się na nim ludzi, taki kruchy „most z krzeseł”. Tak powstało 51 srebrnych i jedno złote krzesło. Każde o wymiarze 22 x 8 x 8mm. Na nich miejsce znalazło sześć postaci: babcia, dziadek, matka, ojciec, chłopiec i dziewczynka. Na znajdującym się najwyżej złotym krześle stanęła dziewczynka ubrana w strój w kolorach izraelskiej flagi, a obok ochraniający ją chłopiec noszący polskie biało-czerwone barwy. Ten chłopiec symbolizuje Polaków niosących pomoc Żydom w czasie wojny. To dwójka dzieci, to także symbol nowego początku, nowego życia. Na krzesłach umieszczone są rozrzucone złote litery składające się na przesłanie: „nie zapomnijmy”. Całość ma wymiary: wys. 93 mm, dł. 120 mm, szer.100 mm
Cały projekt jest hołdem autorki złożonym Polaków i Żydom, ofiarom II wojny światowej. Pierścień będzie jednym z głównych eksponatów wystawy w londyńskiej Lesley Craze Gallery w lutym 2010. Jego zdjęcie zostanie również wykorzystane na zaproszeniu.
Zdjęcia Copyright © Felicity Peters

Więcej o Felicity Peters na jej stronie www.felicitypeters.com