W niedzielę minie 92 rocznica wyzwolenia Krakowa, które jak wiemy rozpoczęło się w Podgórzu. Z tej okazji zamieszczamy materiał udostępniony przez p. Arkadiusza Forysia.

„Plac Lasoty to położony na Wzgórzu Lasoty trójkątny skwer, otoczony z jednej strony Parkiem Bednarskiego, zaś z drugiej neogotyckimi i modernistycznymi willami „osiedla ogrodu”. Plac ten zwany też jest „Na zbóju”, ze względu na fakt, iż zlokalizowana była szubienica miasta Kazimierza. W miejscu tym 18 lipca 1651 r. został wbity na pal przywódca chłopskiego powstania: Aleksander Kostka–Napierski, którego też imieniem nazywano plac w okresie PRL-u.

Pod numerem Plac Lasoty 3 znajduje się willa projektu Aleksandra Sołtysa wybudowana w latach 1912-13 w stylu modernistycznym. Wspaniale odnowiona przez obecnych właścicieli w roku 2006 wpisuje się wraz z sąsiadującymi willami: „Julia” projektu Aleksandra Talowskiego (wybudowanej dla prof. Wojciecha Bednarskiego przez jego synów) oraz „Mira” projektu Józefa Kryłowskiego w niezwykle urokliwe założenie architektoniczne z początku XX wieku tzw. „osiedla ogrodu” tj. budownictwa willowego wkomponowanego w naturalne otoczenie parkowe.

To właśnie tutaj, w willi Wisłockich przy Placu Lasoty 3 mieszkał od sierpnia 1918 roku porucznik Antonii Stawarz (dowódca plutonu ciężkich karabinów maszynowych w batalionie asystencyjnym 93. pułku piechoty), jeden z głównych przywódców akcji wyzwoleńczej w 1918 roku, który w dniu 31 października 1918 roku wraz ze spiskowcami przejął koszary wojskowe znajdujące się przy Placu Niepodległości. Pozyskane uzbrojenie posłużyło jeszcze w tym samym dniu do bezkrwawego zdobycia wszystkich kluczowych punktów wojskowych systemu fortyfikacji „Twierdzy Kraków” /garnizon twierdzy liczył wówczas ok. 12.000 żołnierzy szkolonych specjalnie do tłumienia rozruchów w mieście/.

Obecnie przy Placu Lasoty 3/2 mieści się siedziba Kancelarii Radców Prawnych Foryś Wojciechowski Sp. K. Na stronie  kancelarii –  www.fwsk.pl – poza informacjami na temat kancelarii można znaleźć kilka ciekawostek na temat historii Wzgórza Lasoty.”

W dniu 16 maja 2013 podczas uroczystej „Majówki ze Stawarzem” zorganizowanej przez Stowarzyszenie PODGORZE.PL została odsłonięta tablica poświęcona Antoniemu Stawarzowi ufundowana przez Halinę i Jacka Hegerle i zaprojetowana przez Bogdana Czesaka. Więcej na stronie www.stawarz.podgorze.pl