Drzewo jest jednym z najpiękniejszych symboli życia oraz być może najwspanialszym upamiętnieniem osób, które zapisały doniosłe karty w historii ludzkości. Na pomysł upamiętnienia w taki właśnie sposób niezwykłej postaci podgórskiego aptekarza, niosącego pomoc Żydom właściciela działającej w getcie Apteki pod Orłem, Tadeusza Pankiewicza wpadła kilka lat temu Agnieszka Szafraniec z Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich.
Po mozolnym procesie pukania do wielu krakowskich drzwi inicjatywa zakończyła się sukcesem i w piątek 3 czerwca 2022 roku o godzinie 13.30 mogliśmy wziąć udział w uroczystości odbywającej się na skwerku obok figury Matki Bożej przy ulicy Józefińskiej. Wydarzenie to nieprzypadkowo splotło się w czasie z 80. rocznicą wysiedlenia czerwcowego z krakowskiego getta.
Na skwerze zasadzono nieco wcześniej platan opisany stosowną tabliczką, a samą uroczystość uświetniła swym udziałem jedna z nielicznych żyjących osób ocalonych przez Oskara Schindlera – Bronisława „Niusia” Horowitz-Karakulska. Rangi temu wydarzeniu nadała także obecność Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. W obchodach wziął również udział Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa oraz kilku członków Rady Miasta i Dzielnicy XIII.
Kilkadziesiąt zebranych osób wysłuchało krótkich przemówień wprowadzających w temat uroczystości. Na koniec zabrała głos inicjatorka upamiętnienia, przytaczając w całości słowa listu napisanego na tę okoliczność przez Mayę Cinowiec-Goldenberg, córkę Ireny Halpern. Tadeusz Pankiewicz osobiście ocalił szesnastoletnią wówczas Irenę przed wywózką do obozu, ukrywając ją w swej aptece. Zgodnie ze słowami listu, dla Ireny i całej jej rodziny Pankiewicz był bohaterem, który podczas gehenny wojny potrafił zachować człowieczeństwo i pomagać ludziom bez względu na ich wyznanie czy przekonania. Dzięki Irenie Halpern podgórski aptekarz, z którym miała możliwość spotkać się też już po zakończeniu wojny, został uhonorowany tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Ukoronowaniem uroczystości było podlanie drzewa przez Prezydenta Majchrowskiego i Prezes Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich Elżbietę Kusinę. Użyto do tego celu wody z pamiętających mroczne czasy okupacji butelek aptecznych udostępnionych specjalnie przez Aptekę pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa.
Po krótkiej części oficjalnej przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia i rozmowy. Przy okazji krótkiej pogawędki z Agnieszką, prywatnie moją dobrą koleżanką z czasów studiów, zauważyliśmy, że broniliśmy naszych prac magisterskich akurat w roku śmierci Tadeusza Pankiewicza.
Aga, jeszcze raz gratulacje za dopięcie do końca wspaniałej inicjatywy! Niech ten platan rośnie i niech opowiada swoją historię!