W sąsiedztwie Kopca Krakusa i kamieniołomu Libana powstaje Ogród Dzwonów Pokoju wzorowany na budowlach megalitycznych. Jest to trzeci tego typu obiekt na świecie – pozostałe istnieją w Dorset (W. Brytania) i Brisbane (Australia).
Uroczyste otwarcie Ogrodu planowane jest na 20-21 maja i będzie mu towarzyszyć koncert na rzecz Pokoju na Świecie, który poprowadzi inicjator i przedstawiciel „Misterium Tremendum” Don Conreaux. Jak piszą twórcy:
„Ogród będzie składał się z kilku okręgów kamiennych, z których każdy reprezentuje inny system filozoficzno-kulturowy (lub jego elementy). Znajdziecie tu odniesienia do I-Cing, Kalendarza Gregoriańskiego oraz Kalendarza Majów, Run Nordyckich, Astrologii, Kabały Żydowskiej i Pryncypiów Chrześcijańskich. Mamy nadzieję, że będą one źródłem wielu inspiracji oraz pomocą dydaktyczną dla młodzieży zapoznającej się z dziedzictwem różnych kultur.
W centrum budowli zostanie zainstalowany Dzwon Pokoju, który wyglądem będzie przypominał kielich. Dzwon ten uderzany niczym Misa Tybetańska po uderzeniu będzie wydobywał dźwięk Om (Amen) – dźwięk wypełniający całą przestrzeń Naszego Istnienia.”
„W starożytnych cywilizacjach już 6000 lat temu w miejscach mocy stawiano budowle megalityczne takie jak dolmeny, kamienne kręgi. Nieco później w Azji zaczęły się rozprzestrzeniać stupy, pagody oraz – najbardziej znane – tybetańskie młynki modlitewne.
Zadaniem tych konstrukcji było wzmacnianie dobroczynnego oddziaływanie miejsc mocy na człowieka i środowisko. Ośrodki mocy były w starożytności uważane za swego rodzaju punkty akupunktury Ziemi, regulujące procesy zachowania równowagi planetarnej i ułatwiające nawiązanie kontaktu z innymi wymiarami kosmosu. Biorąc pod uwagę wyniki niektórych badań dotyczących aktywności skorupy ziemskiej, takie założenie nie jest pozbawione sensu.
Kompleks megalityczny obejmuje zazwyczaj dość skomplikowany system wkopanych pionowo kamieni, tworzących krąg albo kilka kręgów, rzędy i labirynty. Ustawienie kamieni na ogół wiąże się z podstawowymi punktami orientacyjnymi nieba (Gwiazda Polarna, gwiazdozbiory Zodiaku itp.), na skutek czego naukowcy często uważali kamienne ogrody za coś w rodzaju starożytnych obserwatoriów astronomicznych.”
Okolice Kopca Krakusa – „miejscem mocy”?