Podgórskie lwy – pojawiają się na kamienicach, przy wejściach, na ozdobnych drzwiach. Najbardziej znany spośród nich to wygrzewający się pod palmami król zwierząt na tympanonie dworku „Pod lwem” przy ulicy Józefińskiej 4.

Lew jest symbolem często pojawiającym się w herbach. Jako zwierzę solarne symbolizuje moc słoneczną, jasne przenikliwe światło – zapewne z powodu swej siły, wielkich rozmiarów, złocisto-brązowej barwy futra i przypominającej promienie słońca grzywy samca. Uważano, że lew, podobnie jak orzeł, może spoglądać w słońce bez zmrużenia powiek.

Maski lwów lub kołatki w ich kształcie powszechnie mocowano na drzwiach w Egipcie. Także tam powstały wyloty wody i studnie w kształcie lwich głów. Obecnie na całym świecie figurki lwów pełnią rolę strażników wejścia.

Lew jest piątym znakiem zodiaku, w alchemii odpowiada elementowi stałemu – siarce Przynależy żywiołowi ziemi, zaś lew uskrzydlony – żywiołowi ognia. Jako symbol ewangelistów przyporządkowany jest św. Markowi.

Symbolika psychoanalityczna widzi lwa jako stworzenie o wielkiej, ale kontrolowanej energii, władcze nawet gdy odpoczywa, niepowstrzymane w ataku, niszczycielskie w walce.

SONY DSCW Egipcie lew patronował corocznym wylewom Nilu. Zapatrzony w Wisłę podgórski lew tęskni z pewnością za cieplejszym klimatem, ale chyba skutecznie chroni Podgórze przed wylewami królowej polskich rzek.

 

tekst: Lila Dawidziuk

 

Ten lew z dworek – zajazdu “Pod Lwem”, Józefińska 4 „Pod Lwem” przy ul. Józefińskiej 4 został już odnowiony…