18 czerwca Cricoteka rusza z “Piknikami niemożliwymi” – cyklem spotkań na dziedzińcu od strony Wisły. W wakacje plac i przestrzeń wokół budynku Cricoteki staną się miejscem warsztatów, koncertów, spacerów i innych działań sąsiedzkich, które będą ożywiać przestrzeń i zachęcać do miejskiego relaksu. Zaplanowano pięć pikników, kolejne – 9 lipca, 23 lipca, 20 sierpnia i 10 września, które wypełnione zostaną różnorodnymi, plenerowymi wydarzeniami skierowanymi do dzieci, młodzieży i dorosłych.

Dlaczego „Pikniki niemożliwe”? W nawiązaniu do idei pomników niemożliwych Tadeusza Kantora, który myślał o twórczym przetwarzaniu miejsca. Tegoroczne pikniki są kontynuacją działań zapoczątkowanych w 2020 roku, których celem jest tworzenie miejsca spotkań w Podgórzu, wokół Cricoteki, w otoczeniu kultury i sztuki.  Cricoteka chce twórczo współtworzyć lokalne otoczenie, inspirować, współpracować z mieszkańcami, organizacjami, lokalnymi twórcami i ośrodkami kultury, angażować się w życie społeczne dzielnicy.

Program na najbliższą niedzielę poniżej:

W programie pierwszego „Pikniku niemożliwego” 18 czerwca znajdą się m.in. nieodpłatne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz koncert. Na placu Cricoteki czekać na Was będą leżaki, zabierzcie koce i przekąski. Od godz. 11.00 do 19.00 na placu czynna będzie kawiarnia, będą też jabłka z Targu Pietruszkowego i lemoniada.

O godz. 11.00 rozpoczniemy warsztatami plenerowymi pn. „Pomniki niemożliwe” dla dzieci od 3 do 10 lat, podczas których stworzymy konstrukcje na podstawie „pomników niemożliwych” Tadeusza Kantora. Drewniane krzesło? Ogromny wieszak? Zastanowimy się nad formą, funkcją i powiązaniem naszych budowli z otoczeniem.  Do ich tworzenia wykorzystamy drewniane klocki, wielkoformatowe lustra, sznurki i inne elementy, które może mają już swoja funkcję, ale czemu jej zmienić?

Od godz. 13.00 do 16.00 „Uwaga! Farba!” warsztaty dla uczestników w każdym wieku. Marzyliście o tym, by dać upust swojej ekspresji, emocjom? To będzie ku temu okazja! Uczestnicy – ubrani w specjalne kombinezony – będą mogli dać ujście własnej  ekspresji, chlapiąc i pryskając farbami, tworząc autorskie dzieła metodą zbliżoną do metody Jacksona Pollocka. To okazja do spontanicznej i nietuzinkowej twórczości, pozwolenia sobie na szeroki gest i swobodę działania, o które trudno na co dzień – bowiem warsztat skupi się wokół techniki informel i action painting, czyli malarstwa gestu. Działania mają charakter otwarty, można dołączyć od godz. 13.00 do 16.00. Prowadzenie: Marcin Miętus.

Chcemy również porozmawiać z uczestnikami o tym, z czym przychodzicie do nas, i stąd co zabieracie? Które działania Cricoteki pobudzają Waszą ciekawość, a które powodują dystans?

A od godz. 19:00 koncert Spółdzielni Muzycznej Interakcje #2

Czerwcowe Interakcje przeniosą uczestników na różne sposoby bliżej natury, w przestrzenie dźwięku immanentnego. Chcemy zwrócić się w kierunku bogactwa dźwięku w samej naturze jego generowania, trwania i rozchodzenia w przestrzeni, dźwięku bliskiego nam lub takiego, w którym możemy się rozsiąść. Odbywa się to za pomocą niekonwencjonalnego instrumentarium, częściowego odejścia od tradycyjnych instrumentów i rozszerzenia technik wykonawczych – będzie to bardziej kreowanie szczególnych krajobrazów dźwiękowych – iluzorycznych lub imitujących. Koncert odbędzie się w sali teatralnej Cricoteki, bilety w cenie 40 zł (normalne) i 30 zł (ulgowe) do kupienia na stronie https://bilety.cricoteka.pl/