W kolejną rocznicę zbrodni katyńskiej, Parafia św. Józefa przypomina postać księdza Jana Leona Ziółkowskiego i jego związki z Podgórzem.

Urodził się w Woli Wieruszyckiej niedaleko Łapanowa w 1889 roku. Ukończył Seminarium Duchowne w Krakowie i studia wyższe na wydziale teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa krakowskiego Adama Sapiehy w 1913 r. w bazylice katedralnej na Wawelu. Ukończył kursy kaznodziejstwa i wychowania dzieci i młodzieży w klasztorze Dominikanów w Krakowie i paramilitarny kurs strzelectwa sportowego Związku „Strzelec” Oddział Bochnia – Łapanów.

Najpierw pracował jako wikariusz w parafii Babice koło Alwerni, gdzie uczył religii w szkole i założył chór parafialny.

Od 1 września 1917 r. został przeniesiony do Podgórza, gdzie rozpoczął pracę, jako katecheta w 4-klasowej szkole żeńskiej im. Urszuli Kochanowskiej przy ul. Lwowskiej (obecnie ulica Limanowskiego) i jako nauczyciel religii współpracował z kościołem parafialnym św. Józefa. Początkowo mieszkał przy placu Lasoty, potem w Domu Pielgrzyma przy ul. Kanoniczej 11. W tym czasie był kapelanem tajnej Legii Akademickiej, która też przyczyniła się do kapitulacji i rozbrojenia wojsk austriackich, gdy Polska w listopadzie 1918 r. odzyskała niepodległość.

W czasie wojny z bolszewikami wstąpił do służby duszpasterskiej w wojsku. Został kapelanem 5. Pułku Piechoty I Dywizji Legionów. Uczestniczył w wyzwoleniu Łotwy spod okupacji bolszewików, w wyprawie pod Kijów, w kontrofensywie bitwy warszawskiej oraz w bitwie niemeńskiej, która pod koniec września 1920 r. zwycięstwem Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną zakończyła wojnę polsko-bolszewicką. Odprawiał msze polowe, spowiadał rannych, w trudnych chwilach dawał żołnierzom wsparcie duchowe. Za bohaterstwo został odznaczony Krzyżem Walecznych.

W kolejnych latach był kierownikiem rejonu duszpasterstwa wojskowego m. in. w Lublinie, Stanisławowie i Jarosławiu.

W sierpniu 1939 r. został awansowany do stopnia dziekana polowego Wojska Polskiego. Po wybuchu wojny z 24. Dywizją Piechoty trafił na front. Gdy rozbite wojska wycofywały się, 17 września dostał się do niewoli sowieckiej. Następnie trafił do obozu w Kozielsku, gdzie wbrew zakazowi, organizował życie religijne w obozie. Odprawiał tajne nabożeństwa, spowiadał, udzielał komunii świętej, co narażało go to na represje ze strony władz obozowych i pobyt w karcerze.

W dniu 7 kwietnia 1940 r. ks. Ziółkowski odprawił w Kozielsku ostatnią tajną mszę św. co jest zapisane w pamiętniku znalezionym podczas ekshumacji w Katyniu. Został zamordowany  pomiędzy 9-11 kwietnia 1940 r.

W dniu 13 kwietnia 2021 roku o godz. 18.30 w kościele św. Józefa zostanie odprawiona msza św. za ś.p. Jana Leona Ziółkowskiego.

Więcej na stronie Parafii Św. Józefa

Fotografie ks. mjr Jana Ziółkowskiego są dostępne na stronie Muzeum Katyńskiego

O innych podgórskich ofiarach mordu katyńskiego pisaliśmy tu