Dzięki uprzejmości p. Wiesława Wąsika, który kiedyś mieszkał w Podgórzu, do naszej galerii z przeszłości dodaliśmy kolejne pięć zdjęć. Pochodzą z 1973 roku i pokazują okolice ulicy Smolki, prawie bez samochodów i reklam. Widać też kino Wrzos i neon baru Capri i mozaikę, która kiedyś zdobiła jego elewację (skuta w 2010 roku). Świat, którego już nie ma. Zapraszamy na naszej galerii z przeszłości i do dzielenia się z nami archiwalnymi zdjęciami z Podgórza.
W którą stronę jest ten widok ze Smolki na fot 3? Nie mogę się zorientować?
Ooooo – Smolki – wylot do Kalwaryjskiej :)- w Capri lody były „The Best” 🙂
Odpowiedź autora zdjęć: „Wiem, że to zdjęcie sprawia trudność, bo już tego widoku nie ma, a wcześniej widok ten zasłaniał parkan.
Na początku, jak sięgam pamięcią, za parkanem rozlokowany był tabor cyganów. Jako młody chłopak podglądałem przez szpary parkanu co dzieje się tam w obozowisku. Później, gdy cyganów wysiedlono, długo nic się działo. Potem zwalił się parkan po jakiejś wichurze i odsłonił duży plac. Postawiono kilka garaży, gdzie naprawiano samochody. Od strony Kalwaryjskiej na rogu stał kiosk Ruchu, a za nim mieścił się skład węgla oraz skup złomu i opakowań szklanych. Nie wiem do czego należały widoczne kominy i co tam było.Pewnie jakiś zakład, ale nie pamiętam czy był czynny.
Obecnie na tym miejscu stoi budynek w którym mieści się „Alior bank”.
No cóż, samo życie. Romowie nie mają takiej siły przebicia. To słaby naród i pomiatany przez innych. Spokojnie ich można razem z taborami wysiedlić. Nawet podczas pokoju. Nikomu nie przyjdzie do głowy zrobić z tego martyrologii. Nikt nie będzie organizował corocznych marszów pamięci, ani odsłaniał tablic pamiątkowych. To tylko ROMOWIE ….
Ech to był inny świat ale na swój sposób piękny. Co widać na tych zdjęciach a czego coraz bardziej nam w Podgórzu zaczyna brakować – to zieleń wszechobecna. Na ul. Smolki idąc w stronę kina Wrzos pięknie zasłaniały młodą jeszcze i ubogą w anteny wieżę tv. A czy ktoś pamięta co było w miejscu gdzie stoi ten obskurny szklany biurowiec przy Smolki ? Kiedyś był tam komis samochodowy – a wcześniej ? Na zdjęciu w tym miejscu jest dużo drzew i krzewów ..
Zdjecie ul. Kalwaryjskiej od Smolki do Długosza.
Po lewej stronie była piekarnia Ulmana. Pamiętacie te ranne kolejki po świeżutki i pachnący chlebuś z z chrupiącą skórką. Na śniadanie wystarczyło masełko i pomidor oraz mleko z butelki. Juz mi ślina cieknie, a Wam ?
Na placu gdzie obecnie mieści się „Alior bank” stał budynek oraz piekarnia państwa Waga. Mieszkali tam moi koledzy Tadeusz i Ryszard Waga synowie właścicieli. Ze starszym Tadeuszem grałem w trampkarzach Garbarni,natomiast młodszy Ryszard grał w pierwszej drużynie Garbarni. Piekarnia ta wypiekała wspaniałe obwarzanki o których dzisiaj można tylko pomarzyć.
Gdzie ta piekarnia byla i gdzie mieścił się lokal ze sprzedażą pieczywa pana Wagi. Mieszkalem do 1975 roku i jakoś tego nie zapamiętałem. Budynki o których Pan pisze są na zdjęciu nr 4. Piekarnie w tym rejonie jakie zapamiętałem to piekarnie Ulmana, Treli i Śliwy. Wspominam też taki sklepik spożywczo-jarzynowy po schodkach na przeciw Długosza. Prowadziła go Pani Bularzowa.