15 marca w trakcie zebrania plenarnego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa ustalono listę obiektów, na których odnowę w 2012 roku przeznaczone będą środki z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa w wysokości 42 mln złotych. Wśród 143 planowanych działań znalazło się 8 zadań dla zabytków z prawobrzeżnej części Krakowa, na które w sumie przeznaczone zostanie ok. 1,5 mln złotych. Są to:
- Park Bednarskiego (zadanie – „Opracowanie wielobranżowego projektu budowlanego i wykonawczego zagospodarowania terenu parku”)
- Dworek „Pod Lipkami” (zadanie – „Remont konserwatorski drewnianej bramy wejściowej”)
- Zespół Pałacowo-parkowy Jerzmanowskich (zadanie – „Kontynuacja konserwacji wystroju sali kominkowej – II etap”)
- Teren byłego obozu koncentracyjnego w Krakowie-Płaszowie (zadanie – „Zagospodarowanie terenu w celu zachowania, utrwalenia i uczytelnienia pozostałości byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego – I etap”)
- Zespół Szpitalno-Parkowy w Kobierzynie (zadania – „Wykonanie projektu konserwacji zieleni zabytkowego parku oraz opracowanie programu rewaloryzacji zabytkowego założenia parkowego” oraz „Remont dachu i stropu podstrychowego budynku nr 27”)
- Pomnik nagrobny na grobie Julii Brylińskiej na Starym Cmentarzu Podgórskim (zadanie -„Renowacja pomnika nagrobnego”)
- Nagrobek na grobie Marii Neumarkowej i Berty Maryewskiejna Starym Cmentarzu Podgórskim (zadanie – „Renowacja nagrobka”
Większość tegorocznych zadań, to kontynuacja prac z lat ubiegłych, choć jest też długo oczekiwany nowy cel w postaci przywrócenia odpowiedniego charakteru terenom po obozie koncentracyjnym Płaszów. Czekamy na efekty!!!
Ciekawe, czy projekt wykonawczy dla Parku Jordana będzie na koncepcje konserwatorską (opracowana przez pp. Żółciaków) czy kuriozalną koncepcję konsultowaną jakiś czas temu w Radzie Dzielnicy?
Chodziło mi o plan dla Parku Bednarskiego (niestety, jestem otępiały z powodu kataru – nie wiem skąd mi ten Jordan wyskoczył).
A jakie są plany wobec Parku Bednarskiego? Co to za wielobranżowy projekt budowlany itd.? Aż się boję…
Właśnie, czy można gdzieś te plany już obejrzeć? Tzn. czy coś było już proponowane? To bardzo ładny park i wystarczy o niego zadbać.
Na myśl o tym, że projekt miałby być twórczo realizowany przez Pana Żółciaka albo innych murkokletów, ciarki przechodzą po plecach. Ten park wymaga wyłącznie prac konserwatorskich, włączenia maleńkiego placu zabaw, toalety i pompy z wodą, o czym marzą opiekunowie dzieci.
Projekt pp. Żółciaków to kompleksowy projekt konserwatorski w oparciu o badania terenowe, kwerendę archiwalną i inwentaryzację. Projekt przedstawiony Radzie Dzielnicy przez Miasto to, jak słyszałem, projekt na zamianę parku w mały lunapark (i tak dobrze że nie lupanar).
Lunapark w parku Bednarskiego?! Beda mnie musieli najpierw odcinac od drzewa! Gdzie mozna sie dowiedziec jakie sa ostateczne plany i w ktorym momecie mieszkancy Podgorza beda mogli sie wypowiedziec?
Żaden lunapark. To najpiękniejszy park w Krakwie. Był jednym z powodów, dla którego przeprowadziłem się na stare Podgórze. Nie można zgodzić się na zmianę tego miejsca.
akurat co jak co, ale Park Bednarskiego trzeba chronić przed nowoczesnymi pomysłami pseudomędrków. Jeżeli ktoś wie więcej na temat tych planów, koniecznie dajcie znać. I może Stowarzyszenie niech się wypowie tez na ten temat. Trzeba walczyć o tę perełkę!!!!!!!
A kto dostał to finansowanie tego projektu? kto konkretnie? Rada Miasta czy kto?
W zeszłym roku SKOZK już przyznał pieniądze na projekt parku. Tzw. Beneficjentem był ZIKiT – ogłosił przetarg – wygrała najtańsza oferta – firma projektowa ze Śląska specjalizująca się w rekultywacji hałd przemysłowych. Niestety /a może na szczęście/ projekt nie otrzymał akceptacji konserwatora i był kilkakrotnie poprawiany nadal z mizernym efektem. Wobec zaistniałej sytuacji SKOZK kilkakrotnie przesuwał termin odbioru pracy, który ostatecznie nie nastąpił. Ma być ogłoszony nowy przetarg na opracowanie projektu w 2012 roku.
Ale jeszcze nowa wiadomość plenum SKOZK z 15 marca – w 2013 roku Podgórze obok Twierdzy Kraków i Dróg na Wawel, będzie jednym z priorytetów, tzn. zadania z Podgórza będą lepiej punktowane niż inne rejony Krakowa.
no już można zacząć się bać jak zabiorą się za Krzemionki. Można zakładać, że po zielonych płucach Podgórza śladu nie będzie…
W opisie projektów został błędnie opisany Obóz Koncentracyjny Płaszów. Jest : „w Krakowie-Płaszowie”, powinno być: na Woli Duchackiej. G`woli przypomnienia: Obóż Hitlerowski „Płaszów” w całości zlokalizowany jest i był na terenie Woli Duchackiej (Plaszów to nazwa najbliższej stacji kolejowej prostsza do wypowidzenia i zapamiętania przez Niemców). Jego zasięg obejmował teren obecnego obozu, część obecnej ul. Kamieńskiego, Heltmana i Bonarki oraz teren, na którym została zlokalizowana Castorama.
W jednej z Ewangelii Chrystus mówi: „Niewidoczne groby, po których ludzie przechodzą.”