Fabryka Emalia Oskara Schindlera zaprasza w czwartek (29.06) o godz. 19.00, na pokaz filmu dokumentalnego Józio, chodź do domu w reżyserii Marcina Chłopasia. Będzie to zarazem spotkanie z twórcami oraz bohaterem Josefem Wilfem.
Kiedy wita polskich turystów mówi: jestem Józio z Wałbrzycha. Z rodzinnego miasta wyjechał jednak w 1957 roku i nie widział go przez ponad pół wieku. Josef Wilf dziś jest przewodnikiem po Izraelu. Jest synem ocalonych z Holocaustu polskich Żydów, którzy po wojnie właśnie w Wałbrzychu próbowali ułożyć sobie nowe życie. Ale nagonka antysemicka w latach 1956-59 wypędziła z kraju około 50 tysięcy Żydów, w tym rodzinę Wilfów.
W 2011 roku Józio postanowił wrócić do Wałbrzycha. W drodze z Berlina towarzyszył mu z kamerą Marcin Chłopaś. Wysłuchał historii małego chłopca, który wielokrotnie spotykał się w życiu z odrzuceniem przez
ludzi z zupełnie błahych i niezrozumiałych dla niego powodów. I jednocześnie historii emigracji polskich Żydów w czasach postalinowskich, a także opowieści o wychowaniu dzieci przez tych, którzy przeżyli piekło Holocaustu i o kłopotach z tożsamością „drugiego pokolenia”.
– To był tak trudny i jednocześnie fascynujący materiał, że nie zdołałem od razu zabrać się do tworzenia filmu. Taśmy z wieloma godzinami opowieści Józia trafiły na półkę. Nie wiem, może musiałem do tego dojrzeć, sam przeżyć jakąś mocną prywatną historię, żeby móc się do tego zabrać – mówi Marcin Chłopaś, autor filmu.
Filmowy reportaż drogi o Josefie Wilfie i jego podróży do Wałbrzycha został ukończony pod koniec 2016 roku. Autorami zdjęć do filmu są Maja Nowak i Miłosz Mickiewicz. Za dźwięk odpowiedzialny był Maciej Kuczkowski. Muzykę do filmu skomponował i nagrał Mikołaj Trzaska.
Wstęp wolny
(materiały organizatorów)