Już po raz drugi zapraszamy wszystkich chętnych do sprzątania Parku Duchackiego. Rozpoczynamy o godzinie 18.00, 19 maja 2011 r., przy ulicy Estońskiej (po lewej stronie od Malborskiej), na terenie należącym do rodziny Państwa Bemów. Ten bowiem teren miasto chce wykupić pod przyszły Park Duchacki. Rękawice i worki dostarcza Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, którego pracownicy także odbiorą zgromadzone śmieci. Akcję przygotowali: Osiedlowy Klub Kultury Wola Duchacka Wschód oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej, we współpracy z 13. Szczepem ZHP Swarożyca i dzięki poparciu rodziny Bemów.

 

Mini konkurs wiedzy o Woli Duchackiej, przeprowadzony dla uczniów, przekonał mnie, że trzeba zacząć wszystko od początku, dlatego że – nawet wielu wolan – nie wie, gdzie znajduje się dawny park podworski. Otóż! Między obecnymi ulicami Malborską – Laszczki – Gołaśki a Białoruską, z Estońską pośrodku, znajduje się teren dawnego parku, założonego już w 1425 r. przez ekonama zakonu duchaków, do których wieś wówczas należała. Z tego okresu pochodzą dwa (z czterech) zachowane dotąd stawy. Budynek, w który obecnie mieści się Przedszkole nr 51, to tzw. nowy dwór wybudowany w połowie XIX wieku przez rodzinę Starowiejskich. Wokół niego znajdował się właściwy park dworski, ktory zamykł szpaler starych dędów, obecnie sukcesywnie zastawianych blokami. Dawne założenia parkowe skutecznie zniszczyły wytyczone drogi i kolejne wycinki drzew. Kilka pomników przyrody (lipy, dęby) przetrwały dzięki troskliwej opiece Stanisława Bema. Ten teren, poza otoczeniem przedszkola, należy do prywatnych właścicieli niezaintersowanych utworzeniem parku miejskiego i ochroną jego bogatej fauny i flory. Po drugiej stronie Estońskiej, na terenie tzw. stargo dworu należącego do rodziny Bemów, ma powstać park miejski. W tegorocznym budżecie miasto przeznaczyło 2 mln złotych na pierwszą ratę na wykup ziemi.

I właśnie ten teren, dawny sad i warzywnik ze stawem rybnym, będziemy jutro sprzatąć. Chcemy pomóc w zagospodarowaniu miejsca, na ile będzie to możliwe. Poza kolejnymi edycjami sprzątania (pierwsza – z udziałem m.in. Chrisa B. Graya – odbyła się 16 kwietnia br., następna planowana jest na wrzesień), razem z Uniwersytetem Rolniczym przygotowujemy aktualnie publikację poświęconą historii i teraźniejszości parku, 12 czerwca promujemy park w czasie imprezy plenerowej realizowanej w ramach 6. Festiwalu Święto Ogrodów, może weźmiemy udział w Art Boomie, napewno studenci Wydziału Architektury Krajobrazu już od 9 lipca br. wkroczą na teren parku, by projektować jego wygląd w przyszłości. Wytrwałych poszukiwaczy parkowego porządku zapraszamy na koniec na ognisko i wspólne śpiewanie. Gdy we wrześniu ub. r. do śpiewu włączyły się przedwojenne i powojenne harcerki, wytworzyła się niepowtarzalna obozowa atmosfera. Nie wiadomo, co czeka nas tym razem…