Julius Madritsch (1906-1984) to wiedeńczyk, który podczas II wojny światowej prowadził przy Rynku Podgórskim 3, a później w obozie KL Plaszow fabrykę tekstylną, zatrudniając w niej Żydów i Polaków. Dzięki jego staraniom części z nich, blisko 1500 osobom, udało się uratować życie. Działalność Madritscha nie ograniczała się jednak do ratowania żydowskich pracowników. Pomagał on materialnie będącym w potrzebie polskim rodzinom i sierotom, zaopatrując je w żywność i w odzież produkowaną we własnej fabryce lub przekazując dary przedstawicielom polskiego kościoła.

Miejsce i czas działalności Juliusa Madritscha kojarzą się niewątpliwie z osobą Oskara Schindlera. Jednak Madritsch działalność na rzecz polskiej i żydowskiej ludności rozpoczął natychmiast po przybyciu do Krakowa, a zbrodniczy charakter narodowego socjalizmu rozpoznał jeszcze przed wybuchem wojny. Głębokie patriotyczne i katolickie wychowanie, jakie Julius Madritsch wyniósł ze swojego rodzinnego domu, ukształtowało jego charakter, humanistyczne pojmowanie świata i nie pozwoliły mu patrzeć obojętnie na Zagładę.

W filmie przemówią świadkowie wydarzeń – ci, którzy przeżyli wojnę dzięki pomocy Madritscha i jego współpracowników, a także ich potomkowie oraz polscy, austriaccy i izraelscy historycy. Będzie to pierwszy dokumentalny obraz, który ukaże w pełni działalność Juliusa Madritscha i jego współpracowników w okupowanej Polsce.

Na potrzeby produkcji filmu dokumentalnego pt. „Julius Madtritsch – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” Wiedeńsko-Krakowskie Stowarzyszenie Kulturalne z siedzibą w Wiedniu oraz Piotr Szalsza, reżyser, poszukują informacji o następujących osobach lub ich potomkach: Gondziarczyk Franciszek, Kleinman Zygmunt i Kleinman Edward, Horecka Michalina, Pająk Stefan, mgr inż. Sołtys Stanisław i mgr Sołtys Zbigniew, Zbroja Roman, Horodyński Zygmunt, Kalinowski Józef, dr Śliwiński Jan oraz Żukowski Antoni.

Wszystkich posiadających wiadomości o w/w osobach, a także o uratowanych przez Juliusa Madritscha i jego współpracowników Polakach prosimy o kontakt z autorami filmu pod numerem telefonu 501 014 903 lub 505 425 362.