Premiera nowej książki JÓZEFA BARANA „Podróże z tej i nie z tej ziemi” (Wydawnictwo Zysk i S-ka), recytacja BOŻENA ADAMEK / TADEUSZ ZIĘBA piosenki portugalskie KINGA RATAJ / MAREK BAZELA, piosenki greckie JORGOS SKOLIAS, prowadzenie MAREK PACUŁA
4 listopada godz. 18.00 Kinoteatr Wrzos
JÓZEF BARAN
poeta, publicysta i eseista. Związany miejscem urodzenia z Borzęcinem (od 1947), miejscem zamieszkania z Krakowem (od 1980). Autor ponad 30 książek poetyckich i eseistycznych wydanych w kraju i za granicą. Ostentacyjnie podkreśla niezależność od współczesnych mód, prądow i układów. Laureat nagrody Fundacji Kościelskich w Genewie (1980) i wyrożnienia Pen West w Los Angeles (2001). Mieczysław Orski zauważył niedawno w „Odrze”: „Poezja Józefa Barana cieszy się obecnie większymi względami za granicą niż w kraju; czytał swoje wiersze w ostatnim dziesięcioleciu m.in. na Kongresie Poetów Świata w Sydney, na podobnym w Nowym Jorku w ONZ czy na festiwalu literackim w Passo Fundo (Brazylia)”.
Podroże z tej i nie z tej ziemi to pełne ekspresji i polotu impresje podrożne wybitnego polskiego poety, niepozbawione reporterskiej uważności i pogłębionej refleksji egzystencjalno-metafizycznej. Autor rejestruje w nich na gorąco spostrzeżenia i odczucia, prywatne olśnienia i odkrycia człowieka wędrującego przez kontynenty.
„Podroż jest spełnieniem czarodziejskiego zaklęcia. Wymawiasz je i oto na twoich oczach wszystko ulega odmianie: ludzie, krajobrazy, pogoda, otoczenie, ptaki, zwierzęta… Jakbyś machnął magiczną rożdżką — wszystko nowe! Zaczynasz żyć w innym wymiarze. Odrzucasz ciążący balast. Uruchamiasz inną stronę świadomości, co jest jak tabula rasa, czysta karta, tylko ją zapisywać!”
Józef Baran
„Językiem bogatym i jasnym pisze o tym, co przeżywa, co napotyka w swoich wędrowkach po kraju i świecie, o tym wszystkim, co go skłania do refleksji. W tym, co pisze, jest bardzo osobisty i jak na poetę przystało, liryczny. Ileż z tych zapiskow codzienności, tak własnych, autorskich, dowiadujemy się o nas samych, o rzeczywistości, w ktorej żyjemy, o naszej planecie! Ta proza wciąga, zjednuje i podbija czytelnika swoją szczerością, rzetelnością i urodą”.
Ryszard Kapuściński