Od kilku tygodni można zobaczyć projekty planowanej iluminacji Mostu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poprosiliśmy Tomasza Klimka, prezesa zarządu katowickiej firmy Qlab Laboratory of Light, która przygotowała projekt o więcej szczegółów. To pierwsza w Krakowie realizacja jego firmy, podkreśla że, szczególnie cieszy, że jest to tak ciekawy obiekt, któremu towarzyszy takie zainteresowanie mieszkańców. Nie jest to jednak pierwszy most, w przygotowaniu są projekty iluminacji m.in. kładki Berdychowskiej w Poznaniu oraz kładek w Warszawie i Busku Zdroju.

Rozwiązanie zaproponowane dla Mostu Piłsudskiego zakłada stonowaną iluminację o stałej temperaturze barwowej. Oświetlenie będzie podkreślać naturalne piękno konstrukcji stalowej. Najmocniej oświetlone będą najważniejsze elementy konstrukcji, tj. główne kratownice nośne (łuki przechodzące w kratownice poziome) oraz skratowania łączące łuki. Planowany efekt powinien pokazywać wyraziście trójwymiarową strukturę konstrukcji mostu. Istotne jest, by zastosowane światło sztuczne zostało dostosowane do planowanego niebieskiego koloru farby, która pokryje całość konstrukcji stalowej mostu; zaleca się wykorzystanie światła o zimnej temperaturze barwowej (4000 – 6500 K). Iluminacja części nośnej będzie uzupełniona oprawami zlokalizowanymi pod częścią pieszo-jezdną mostu – oświetlone zostaną blachownice nośne oraz filary mostu. Aby zachować klarowny rysunek części górnej, część dolna zostanie oświetlona ciepłą temperaturą barwową (2500 – 3000 K).

Koncepcja iluminacji mostu Marszałka Józefa Piłsudskiego uwzględnia istotną funkcję, jaką pełnią bulwary Kurlandzki i Podolski, które są ważnym ciągiem spacerowym wzdłuż Wisły.

Spód konstrukcji mostu, pełniący głównie funkcję techniczną i instalacyjną, również ma być ciekawie oświetlone. Jednocześnie żadne elementy dolnej iluminacji nie powinny oślepiać spacerujących. Rozróżnienie temperatur barwowych części murowanej i stalowej pozwoli zachować czystość koncepcji.

Zgodnie z wytycznymi, iluminacja mostu powinna obejmować również możliwość wykorzystania wielobarwnego światła, jak to ma miejsce w przypadku kładki Ojca Bernatka. Jednak w przypadku mostu taka możliwość zostanie ograniczona tylko do murowanych filarów, ponieważ oświetlenie kolorowym światłem kolorowych elementów dałoby bardzo niekorzystne efekty wizualne. Ponadto, niebieski kolor konstrukcji stalowej powinien pozostać rozpoznawczym znakiem mostu Marszałka Józefa Piłsudskiego, także w nocy.

Na razie nie zaplanowano uroczystej ceremonii włączenia iluminacji, ale prace nad renowacją mostu dopiero się rozpoczęły. Teraz jego konstrukcja jest oczyszczana, wymieniane są nity, następnie zostanie pomalowana, na końcu przyjdzie czas na iluminacją. Jest więc przynajmniej rok, żeby o tym pomyśleć i to przygotować!

Przypomnijmy, że Stowarzyszenie PODGORZE.PL od wielu zabiegało o iluminację Mostu Piłsudskiego m.in. zgłaszaliśmy taki projekt do budżetu obywatelskiego w latach 2015-2017. A w dniu 25 września 2005 roku z naszej inicjatywy na finał IV Podgórskich Dni Otwartych Drzwi most został rozświetlony na pół godziny.