Muzeum Krakowa i Muzeum KL Plaszow w Krakowie zapraszają na wystawę twórczości Vardy Getzow, zatytułowaną „Przed obliczem gwiazd Twych białych”.

Izraelska artystka Varda Getzow w swoich działaniach artystycznych nieustannie powraca do tematu II Wojny Światowej, w szczególności Holokaustu. Jako przedstawicielka „drugiego pokolenia” częstokroć odwołuje się do pustki i cierpienia, jakie ona wywołuje, zwłaszcza w perspektywie uniwersalnej.

Wojenna trauma, która znajduje odzwierciedlenie w pracach na wystawie „Przed obliczem gwiazd Twych białych”, nie została wyrażona w sposób jednoznaczny – artystka nie nawiązuje wprost do własnych doświadczeń, lub konkretnych wydarzeń, czy osób. Głównym tematem wystawy są dziecięce przeżycia i traumy, którym zakończenie działań wojennych nie położyło kresu. Artystka zwraca uwagę, że cierpienie najmłodszych i najbardziej bezbronnych, jest obecne podczas każdej wojny, jaką rozpętują dorośli. W tym kontekście, najtragiczniejszymi ofiarami wszystkich konfliktów zbrojnych są dzieci – nie tylko zmarłe, ale także ocalone. Te drugie na zawsze naznaczone pozostają bliznami, pozostawionymi nie tylko na ich ciałach, ale przede wszystkim psychikach i duszach.

Prezentowane dzieła odnoszą się do post-pamięci nie poprzez bezpośredni przekaz, ale wywoływanie u odbiorcy poczucia grozy, zakłócenia, wyobcowania i ambiwalencji. Podstawą obcowania ze sztuką Vardy Getzow są emocje, wzbudzone nie przez sam obraz, ale także przez wszystko, co celowo zostało pominięte.

Przestrzeń wystawy, zastosowanie jako nazwy tytułu w języku jidysz wiersza Abrahama Suckewera „Przed obliczem gwiazd Twych białych – Unter Deine Veisse Sztern”, napisanego w getcie wileńskim, nierozerwanie wiążą dzieła z losem najmłodszych zamordowanych w czasie Holokaustu, ale autorka zwraca uwagę na szerszą wymowę tego problemu – we współczesnych nam czasach, dziecięce cierpienie jest wciąż sprawą aktualną i nierozwiązanym problemem.

Wystawę Vardy Getzow pt. „Przed obliczem gwiazd Twych białych” zobaczyć można od 6 października 2022 r. do 26 lutego 2023 r. w Fabryce „Emalia” Oskara Schindlera na ul. Lipowej 4 w Krakowie. Kuratorką wystawy jest dr Dalia Manor, historyczka sztuki, wykładowczyni i była dyrektorka Negev Museum of Art w Beer Szewie w Izraelu.

(materiały organizatorów)