Od kilku dni dostępne są trzy odcinki filmu pt. „Rękawka – tradycje i obrzędy”. O więcej szczegółów poprosiliśmy jego reżysera Norberta Tkacza:
„Rok 800. Sytuacja polityczna wokół państwa plemienia Wiślan zmienia się niezwykle dynamicznie. Młody książę Krak wysyła swojego zaufanego woja Wisława, aby rozeznał się na granicach państwa, skąd grozi niebezpieczeństwo, a kto z sąsiadów godny jest zaufania.
W tym samym czasie okazuje się, że Leszy, mitologiczny opiekun lasów, prześladuje ludzi, którzy wykorzystują ostępy borów krakowskich do swoich celów. Nie ma innego wyjścia i trzeba sprawę rozwiązać zbrojnie.
Trzydzieści lat później Krak umiera. Rozpoczynają się obrzędy pogrzebowe władcy, które później na całe stulecia będą powtarzane i w ten sposób narodzi się święto Rękawki.
Historia ta, to w dużej części jedynie interpretacja tego co w pierwszej połowie IX wieku mogło wydarzyć się w stolicy państwa Wiślan.
Drużyna Wojów Wiślańskich Krak wraz z Centrum Kultury Podgórza zdecydowała się nadać tej opowieści format filmowy. W efekcie tego powstał trzyodcinkowy paradokument, który możecie Państwo obejrzeć na platformie Play Kraków, do czego serdecznie Państwa zapraszamy.”
Zdjęcia realizowano w Skansenie Archeologicznym „Karpacka Troja” i w okolicach kopca Kraka w Krakowie. W role wcielili się członkowie Drużyny Wojów Wiślańskich Krak, zdjęcia zrealizował Bogusław Zdebski.
Link do filmu: https://playkrakow.com/seria/ser.1756