W chwili obecnej, remontowane są dwa najstarsze zabytki Podgórza: kopiec Krakusa i kościółek św. Benedykta. Ten pierwszy na razie ma być zabezpieczony przed dalszą dewastacją spowodowaną tworzeniem dzikich ścieżek. Szczyt ma być wzmocniony i utwardzony podobnie jak ścieżki wejściowe.
Kościółek czeka długi okres remontu. Najpierw rozpoczęto naprawę dachu – wymiana stolarki, gontu i sygnaturki (wieżyczki) dlatego nie widzimy jej na powyższej fotografii – jest zdjęta do konserwacji. Remont dachu ma być zakończony do końca listopada. W przyszłym roku, jak mówi ks. Antoni Bednarz – Proboszcz parafii św. Józefa, której podlega kościółek, planowany jest remont fasady, silnie nadszarpniętej nie tylko zębem czasu ale i ręką wandali, a wszystko pod czujnym okiem konserwatora zabytków. W miarę możliwości, jak tylko uda się pozyskać środki finansowe – będzie przeprowadzony remont posadzki wewnątrz – ale to plany na kolejne lata. Planowane jest też, po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, usunięcie samosiewek rosnących w bezpośrednim sąsiedztwie kościółka, dzięki czemu będzie on znacznie lepiej widoczny z centrum miasta.
A czy we wnętrzu kościoła zachowało się jakieś wyposażenie typu ołtarz, obrazy itp.?
Oczywiście. Kościółek jest otwarty we wtorek po Wielkanocy i wtedy można wszystko zobaczyć…
Czy wtorek po Wielkanocy to jedyny dzień kiedy Kościółek jest otwarty?
Dlaczego akurat ten dzień?
Pozdrawiam
Bo wtedy obok kościółka (teraz także pod kopcem Krakusa) odbywa się tradycyjny odpust Rękawka. Tej daty otwarcia można być pewnym, inne trzeba sprawdzić – np. pasterkę.
Niestety pasterka na pewno nie za moich czasów był otwierany w Wigilię Zesłania Ducha Świętego. Więcej nie kojarzę do wyposażenia to Ołtarz jest późno barokowy ale i to nie bardzo. Większość cennego wyposażenia jest przechowywana w parafii podgórskiej ze względów bezpieczeństwa. Zasadniczo całe wyposażenie przywożone jest na Wtorek Wielkanocny. Przydało by się żeby była możliwość częstszego wejścia do środka jednak tutaj jest błędne koło Kościół nie jest otwierany bo nikt do niego nie przychodzi, a nikt nie przychodzi bo kościół jest zamknięty… Przydała by się jakaś tablica opisująca coś co informowało by o wcześniej itp. itd
Gdyby była informacja (tablica) o treści:
„Chętnych do zwiedzenia wnętrza kościoła prosimy o kontakt:
Prowincja Najświętszego Serca Jezusowego – Kraków
ul. Parkowa 11B
Kraków 30-955
Telefon:(0-12) 656 18 34”
zainteresowanie było by również.
Powiem inaczej – zainteresowanie ze strony zwiedzających okolice fortu jest b. duże! Wystarczy tylko informacja a
dojście siostry zakonnej, to czasem kwestia kilkunastu minut.