Od 28 sierpnia w podgórskiej filii Biblioteki Kraków, przy ul. Limanowskiego 4, można oglądać wystawę „René Goscinny i jego bohaterowie” ze zbiorów znanego kolekcjonera, Wojciecha Jamy, zrealizowaną we współpracy z Konsulatem Generalnym Francji w Krakowie oraz Instytutem Francuskim, pod patronatem Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Wystawa potrwa do końca września.

Więcej o autorze w tekście Artura Wabika:

René Goscinny, znany w Polsce przede wszystkim jako autor serii książek o Mikołajku (rys. Jean-Jacques Sempé), był jednym z najważniejszych twórców komiksu europejskiego. We współpracy z francuskimi rysownikami powołał do życia kultowe postaci: Lucky Luke’a (rys. Morris), Asteriksa, Umpapę (rys. Albert Uderzo) oraz Iznoguda (rys. Jean Tabary), które do dziś cieszą czytelników na całym świecie.

Goscinny urodził się 14 sierpnia 1926 r. w Paryżu, w rodzinie polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia – stąd charakterystyczne, trudne do wymówienia dla Francuzów nazwisko – jako syn warszawskiego inżyniera, Stanisława Goscinnego, oraz pochodzącej z Chodorkowa (obecnie Ukraina) Anny Bereśniak-Goscinnej.

Początkowo chciał zostać rysownikiem komiksowym w studiu Walta Disneya, dokąd na szczęście go nie przyjęto. Dzięki temu mógł skupić się na wymyślaniu fabuł, które ilustrowali najlepsi francuscy rysownicy tamtej epoki. W 1959 r. Goscinny, Uderzo i Charlier założyli wspólnie magazyn komiksowy „Pilote”, w którym opublikowany został pierwszy komiks z Asteriksem.

Goscinny współpracował z wieloma słynnymi twórcami komiksu, między innymi z Tardim, Mandryką i Gotlibem, jednakże największą sławę przyniosły mu historie o zmaganiach Gallów i Rzymian. Dotąd ukazało się 38 zeszytów komiksowych, 10 filmów animowanych i 4 filmy aktorskie z przygodami Asteriksa i jego przyjaciół.

W Polsce dał się poznać jako autor serii humorystycznych książek o Mikołajku, które ilustrował Jean-Jacques Sempé, ukazujących się pierwotnie we Francji, w latach 1956–1964. Opisują one w barwny sposób wydarzenia z codziennego życia małego chłopca, tytułowego Mikołajka, mieszkającego we Francji na przełomie lat 50. i lat 60. XX wieku.

René Goscinny był ponadto reżyserem filmów animowanych: „Daisy Town” (1971), „Asteriks i Kleopatra” (1968, razem z Albertem Uderzo i Lee Payantem) oraz „Dwanaście prac Asteriksa” (1976, razem z Albertem Uderzo i Pierre’em Watrinem), a także kilku filmów fabularnych (m.in. „Szczury Paryża” i „Dożywocie”). Zmarł w 1977 r. w Paryżu, pozostawiając po sobie bogaty dorobek literacki i komiksowy.