Aż 16 nagrobków udało się odnowić w tym roku na starym Cmentarzu Podgórskim dzięki funduszom Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. W czwartek (19.11) dokonano komisyjnego odbioru ostatnich prac m.in. nagrobka dzieci Władzia i Kazia Nowaków, którzy spoczęli na cmentarzu w 1896 i 1899 roku.

Kiedyś najważniejszy cmentarz miasta Podgórza, kilkakrotnie zmniejszany, stary Cmentarz Podgórski pozostaje najstarsza komunalną nekropolią obecnego Krakowa. Przez wiele lat zapomniany i dewastowany teraz znów jest otoczony należną troską. W przyszłym roku będą kontynuowane prace przy kolejnych nagrobkach oraz cmentarnej bramie.

 

W 2015 roku zostały przeprowadzone prace przy grobowcach: rodziny Bergerów, rodziny Kaczmarskich, rodziny Kamińskich, Józefa Serkowskiego, Marii Noworyty, Władzia i Kazia Nowaków, a także zespole czterech pomników nagrobnych: Franciszka Janko, Karola Tusch, Aleksandra Nałęcz Miazgi oraz pomnik nagrobny z krzyżem na grobie o nieustalonym nazwisku osoby pochowanej, także oraz grupie dwóch pomników nagrobnych z piaskowca: na grobie Józefa stary_cmentarz_1989Marszałkowskiego i Teresy Kubickiej i nagrobny na grobie o nieustalonym nazwisku osoby pochowanej. Ponadto przy pomniku nagrobnym na grobie Jana Karola Steinauera, w zach. części cmentarza, grobowcu z cegły na grobie o nieustalonym nazwisku osób pochowanych, usytuowany w pasie grobowców murowanych wzdłuż północnego ogrodzenia, drugi po prawej grobowca Bojanowskich, grobowcu z piaskowca na grobie o nieustalonym nazwisku osoby pochowanej, w płn-zach. części cmentarza, grobowcu osoby o nieustalonym nazwisku przy płn. ogrodzeniu cmentarza, pomniku nagrobnym w formie postumentu z stary_cmentarz_1989_2krzyżem w części pd.-zach. cmentarza.

 

Archiwalne zdjęcie pochodzą z 1989 roku.

Więcej o starym Cmentarzu Podgórskim:. https://podgorze.pl/stary-cmentarz-podgorski/