Publikujemy komunikat Grupy SOS Zabłocie oraz Fundacji Czas Wolny:

Informujemy, że zakończone zostały prace nad projektem koncepcyjnym parku na Zabłociu, a w dniu 11 lipca Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie rozpoczął procedurę przetargową, mającą na celu wyłonienie wykonawcy projektu architektoniczno-budowlanego i wykonawczego dla tej oczekiwanej przez mieszkańców Krakowa inwestycji.

O utworzenie parku staramy się od czasu powołania do życia nieformalnej grupy mieszkańców, pracowników i przyjaciół Zabłocia – SOS Zabłocie, czyli od blisko roku (oficjalnie 20 lipca mija rok od zawiązania inicjatywy).

Najpierw  przeprowadzona została ankieta internetowa, w której ponad 1500 osób niemal jednogłośnie opowiedziało się za utworzeniem parku (i likwidacją dzikiego parkingu) na terenie między ulicą Zabłocie a Bulwarem Lotników Alianckich. W grudniu 2015, dzięki betonowym donicom przewiezionym z remontowanej ulicy Rajskiej, zablokowana została możliwość wjazdu na ten teren samochodami i dalszego jego dewastowania.

W lutym bieżącego roku zorganizowaliśmy konsultacje społeczne, na których zebrane zostały szczegółowe oczekiwania i wymagania mieszkańców względem parku.

Posłużyły one za podstawę ogłoszenia projektowego skierowanego do profesjonalistów, architektów, aktywistów miejskich. Po szczegółowej analizie kilkudziesięciu nadesłanych propozycji oraz rozważeniu ich potencjału i zgodności ze wskazaniami oraz rekomendacjami mieszkańców, jury większością głosów nagrodziło i wskazało do dalszych konsultacji społecznych następujące projekty:

  1.     Michał Grzybowski, projekt rekomendowany przez jury do realizacji
  2.     Agata Rochowska-Hławka
  3.     Kolektyw Palce Lizać: Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska, we współpracy z Dorotą Włodarczyk i Benem Lazarem

W dalszej kolejności, na zorganizowanych 9 maja przez stronę społeczną otwartych konsultacjach, w których wzięło udział niemal 100 osób,  mieszkańcy i przyjaciele Zabłocia potwierdzili werdykt jury, oddając zdecydowaną większość głosów na projekt autorstwa Michała Grzybowskiego.

W trakcie tej sesji zebrane zostały też uwagi mieszkańców, które wraz z wytycznymi Zarządu Zieleni Miejskiej posłużyły autorowi zwycięskiej pracy do opracowania finalnego projektu koncepcyjnego, który w czerwcu został przekazany Zarządowi Zieleni Miejskiej.

Od wiosny 2016 roku Fundacja Czas Wolny zrealizowała w parku na Zabłociu już kilkanaście wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i sportowych. W maju odbyło się tam także jedno z wydarzeń tegorocznego festiwalu Polikultura – społeczne utworzenie i prezentacja ekologicznej instalacji “Kwitnie Dobrobyt”, według koncepcji Baumkollektiv.

Mamy nadzieję, że efekty naszej, mieszkańców Krakowa, pracy nie zostaną zmarnowane i w budżecie miasta na rok 2017 zapisane zostaną środki na realizację pierwszego etapu Parku na Zabłociu, jak również na wykup terenów z przeznaczeniem pod jego dalszą, zachodnią część.

Z wyrazami szacunku,

SOS Zabłocie

Fundacja Czas Wolny