rynek

Zamieszczamy listę uwag, zgłoszonych przez nasze stowarzyszenie. To efekt wielu dyskusji i kompromisów, rozumiemy, że nie wszyscy zgodzą się ze wszystkimi uwagami.

Stowarzyszenie PODGORZE.PL zgłasza następujące uwagi do projektu przebudowy Rynku Podgórskiego autorstwa prof. Zbigniewa Myczkowskiego zaprezentowanego podczas konsultacji społecznych:

 

1. Udostępniona prezentacja na stronie Rady Dzielnicy XIII zawiera jeszcze dwie jasne linie, natomiast  podczas prezentowanej wizualizacji zostały one już usunięte. Wzdłużne jasne pasy na środku Rynku są rozwiązaniem nietrafnym, będą wydłużały optycznie plac i zwracały uwagę na nieforemność Rynku – zatem osłabiały zamierzony przez Brotschneidera pierwotny efekt.

2. Wyniesienie krótkiego odcinka przed kościołem jest krokiem we właściwym kierunku. Proponujemy jednak jego całkowicie zamknięcie i zmianę organizacji ruchu na Rynku czyli: wyjazd z Zamoyskiego wzdłuż pierzei zachodniej i wjazd na Rękawkę i Parkową pierzei wschodniej.

3. Uważamy za konieczne przywrócenie w historycznej formy latarni, przynajmniej dwóch (w północnych narożnikach) jako symbolicznego przypomnienie, że był to pierwszy plac miejski na terenie obecnego Krakowa iluminowany światłem elektrycznym. Sugerowane rozwiązanie polegające na ustawieniu typowych lamp, które w przyszłości maja być zastąpione replikami jest marnotrawstwem środków i wydaje się mało realne.

4. Jeśli zostaną odkryte fragmenty torów tramwajowych z czasów, gdy wokół rynku była pętla tramwajowa proponujemy ich pozostawienie w nawierzchni.

5. Przychylamy się do opinii, że kioski powinny być usunięte z płyty rynku, natomiast sugerujemy rozważenie umieszczenia obiektu handlowego w pierzei północnej przed budynkiem Pod Jeleniem.

6. Uważamy, że należy pozostawić drzewa rosnące w pierzejach i uzupełniać w miarę możliwości dużymi okazami.

7. Sugerujemy rozważanie pozostawienia jednego drzewa iglastego, które mogłaby być dekorowane w okresie Bożego Narodzenia. Przypominamy, że przez dwa ostatnie lata Rynek Podgórski był pozbawiany tradycyjnej świątecznej choinki.

8. Popieramy sugestie prof. Myczkowskiego, że ławki powinny koniecznie być z oparciami i z drewnianymi siedziskami.

9. Sugerujemy zaprojektowanie w jezdni wydzielonego pasa dla rowerzystów wjeżdżających od strony ul. Brodzińskiego w kierunku Kopca Krakusa.

10. Brakującym elementem w projekcie są stojaki na rowery, które powinny być ustawione w szpalerach drzew wzdłuż pierzei.

11. Z przedstawionych propozycji, sugerujemy wybór fontanny z obeliskiem wg projektu z poł. XIX w., z niezmiernie ważną symboliką heraldycznych delfinów w relacji z symboliką placu, dekoracją i symbolami fasady kościoła oraz magistratu. Z misą nawiązującą dla klasycyzmu, większą niż w oryginalnym projekcie (wtedy to była tylko studnia na placu targowym).

 

Za konieczne uważamy zorganizowanie kolejnego spotkania w ramach konsultacji podczas,  którego mieszkańcy będą mogli zapoznać się wersją projektu po poprawkach.