Już po raz trzeci międzynarodowa organizacja Autism Speaks zachęca do włączania się, na różne sposoby, w obchody Światowego Dnia Autyzmu, którego datę, w 2007 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych, wyznaczyła na 2 kwietnia. Autyzm to całe spektrum różnych zaburzeń (ASD – Autism Spectrum Disorders) takich jak np. Zespół Aspergera, a które dotykają ok. 1% światowej populacji. Objawiają się one trudnościami w interakcjach społecznych,komunikacji oraz zachowaniami charakteryzującymi się sztywnością i powtarzalnością (stereotypią).
Do projektu rozpowszechniania wiedzy o problemie autyzmu i zwiększania świadomości społecznej dla tego tematu, z roku na rok, włącza się coraz więcej miast, które właśnie 2 kwietnia podświetlają na niebiesko charakterystyczny dla nich obiekt. W 2011 roku było to ponad 2000 niebieskich lokalizacji w ok. 180 miastach z 48 krajów świata np. Empire State Building w Nowym Jorku, figura Chrystusa z Rio de Janeiro czy Opera w Sydney. W ramach tej akcji od godz. 19.oo w najbliższy poniedziałek, jako jedyny obiekt w Polsce, podświetlona zostanie Kładka Bernatka łącząca Podgórze z Kazimierzem.
W akcję mogą się też włączyć indywidualne osoby m.in. poprzez ubranie się na niebiesko, zamieszczenie informacji o akcji na portalu społecznościowym lub pisanie maili niebieską czcionką. Niebieskie żarówki na ganku czy balkonie jak najbardziej wchodzą w grę. Może warto też obejrzeć takie filmy jak Rainman, Zaklęte Serca czy Temple Grandin.
Zachęcamy do zajrzenia na stronę Light It Up Blue.
Wiele badań potwierdza, że przyczyną autyzmu jest ołów i aluminium zawarte w pożywieniu, nie należy mylić aluminium ze szczepionek które nie mają wpływu na rozwój tej choroby. Bardzo dobre wyniki uzyskuje się podczas odpowiedniej chelatacji metali ciężkich w szczególności w autyzmie – to sprawdzona informacja. Polecam poczytać książkę dr Skoczylasa – „zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie” – efekty są naprawdę widoczne.