Fundacja Targ Pietruszkowy oraz Zarząd Zieleni Miejskiej zaprasza na wspólne sadzenie roślin przyjaznych pszczołom.
Spotkajmy się i wspólnie posadźmy rośliny, które nie tylko będą cieszyć oko, ale także będę przyjazne pszczołom. Będzie to czas dla Was mieszkańców do spędzenia czasu przy upiększaniu swojej okolicy.
Gdzie: róg ul. Dworcowej i ul. Drewnianej
Kiedy: 23.11.2019 r. godz. 11:00
Wystarczy przyjść i sadzić. Szczegóły na stronie http://www.facebook.com/targpietruszkowy/
W celu ochrony bioróżnorodności, zwiększenia bazy roślin pokarmowych dla pszczół posadzimy lawendę i Liczne badania dowodzą, że okresy głodu (brak kwitnących roślin), są jednym z podstawowych czynników ograniczających rozwój pszczół.
Owady zapylające mają ogromny wpływ na rozmnażanie się roślin kwiatowych. Bez udziału zapylaczy wiele gatunków nie ma możliwości wytworzenia prawidłowych nasion i dalszego rozmnażania się. Powoduje to zmniejszenie liczby gatunków roślin na danym terenie, które stanowią pokarm dla kolejnych organizmów. Utrata choćby jednego ogniwa z sieci pokarmowej, może prowadzić do ogromnych i nieodwracalnych zmian w środowisku. Dlatego też, zapylacze dzięki swojej pracy, stoją na straży stabilności ekosystemów.
Prawidłowe zapylenie kwiatów przez owady zwiększa ilość i jakość owoców, a w niektórych przypadkach bez udziału owadów rośliny w ogóle nie są w stanie wytworzyć nasion i owoców. Zdolność porozumiewania się robotnic pszczoły miodnej sprawia, że wybierają one rośliny najbardziej miododajne, które rosną w dużych skupiskach.
Natomiast dzikie pszczoły żyją samotnie i mają inną strategię odszukiwania kwitnących roślin. Pszczoły samotnice równomiernie penetrują teren wokół swoich gniazd. Dzięki temu są lepszymi zapylaczami roślin słabo nektarujących, zlokalizowanych w małych skupiskach. Sprawia to, że są niezbędne do utrzymania bioróżnorodności roślin kwiatowych w naszym środowisku.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.