Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zaprasza we wtorek (5.09) o godz. 18.00 na spotkanie promujące katalog wystawy Okupanci. Niemcy w Krakowie 1939-1945. W rozmowie udział wezmą autorki książki: Monika Bednarek (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) oraz Katarzyna Zimmerer. Prowadzenie: Marcin Baran. W trakcie spotkania książka będzie sprzedawana z 50% rabatem.

Kraków był w czasie wojny siedzibą władz Generalnego Gubernatorstwa, a także władz dystryktu i powiatu. W związku z tym zlokalizowano tu wiele urzędów, a administracja niemiecka zatrudniała rzesze urzędników i pracowników biurowych różnych szczebli.
Celem polityki władz okupacyjnych było przekształcenie Krakowa w miasto niemieckie, zarówno pod względem narodowościowym, jak i wizerunkowym. Po wymordowaniu ludności żydowskiej oraz wysiedleniu wielu Polaków, w 1943 roku Niemcy w Krakowie stanowili ok. 20% mieszkańców ( ok. 50 tys.). Wśród nich byli obywatele III Rzeszy oraz Volksdeutsche. To właśnie ich losy są przedmiotem publikacji Okupanci. Niemcy w Krakowie 1939.
Cywilni Niemcy w okupowanym Krakowie byli świadkami i wykonawcami polityki władz GG i III Rzeszy. Dzięki ich aprobacie, zaangażowaniu i pracy możliwe było przeprowadzenie i usankcjonowanie dokonywanych przez władze niemieckie grabieży, eksmisji z mieszkań i domów, izolacji, a w końcu eksterminacji ludności żydowskiej oraz podporządkowanie sobie ludności polskiej.
Przy okazji korzystano z możliwości legalnego i nielegalnego wzbogacenia się, a zaangażowanie i posłuszeństwo nagradzane było awansem, dającym jeszcze większe możliwości.
Część Niemców traktowała pobyt w Krakowie jako rodzaj tymczasowej delegacji, część jednak urządzała się tutaj z zamiarem pozostania.

https://www.facebook.com/events/11311553604681

(materiały organizatorów)