Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, oddział Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51) zaprasza w najbliższy czwartek o godz. 18.15 na spotkanie promujące dwa wydawnictwa: Krakowski Hejnał Wolności oraz Wieża Wolności 1918 r. W 100. rocznicę wyzwolenia Krakowa. Krakowski Hejnał Wolności to wydawnictwo towarzyszące trzem wystawom prezentowanym w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa: Kopiec Wolności, Wieża Wolności oraz Wolność przyszła z Podgórza. W swoich artykułach, kuratorzy opisują najważniejsze wydarzenia oraz eksponaty, które można zobaczyć na wystawach.
Wieża Wolności 1918 r. W 100. rocznicę wyzwolenia Krakowa autorstwa Janusza Tadeusza Nowaka opisuje wydarzenia, które doprowadziły do wyzwolenia Krakowa spod władzy austriackich zaborców, do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Kraków zajmuje szczególne miejsce w historii narodu polskiego, tutaj po 123 latach niewoli, narodziła się wolna Polska.
Złożyło się na to wiele czynników, to tu, do Galicji, z zaboru rosyjskiego swoją działalność konspiracyjną przeniósł Józef Piłsudski.
To tu, z końcem lipca 1914 roku Piłsudski wydał pierwsze rozkazy mobilizacyjne.
Z Oleandrów 6 sierpnia, na rozkaz Komendanta, wyruszyła do boju o wolną Polskę Pierwsza Kompania Kadrowa.
Koniec I wojny światowej wyraźnie zwiastował klęskę wszystkim trzem zaborcom.
31 października 1918 roku została szczególną datą w historii nie tylko Krakowa, ale także Polski.
Bez rozlewu krwi dokonano wyzwolenia Krakowa i części ówczesnej Galicji spod władzy zaborczej.
Dzięki zdecydowaniu kilku młodych oficerów na czele z por. Antonim Stawarzem i co bardzo rzadkie w naszej historii, przemyślanemu planowi działania, obyło się bez zbędnej walki, narażania powstańców i cywilów, zniszczeń i śmierci bohaterów.
W wyniku udanego przewrotu w Krakowie i Galicji Zachodniej udało się zabezpieczyć i przejąć dla Polski, bez jakichkolwiek zniszczeń, magazyny wojskowe, zaopatrzeniowe, żywnościowe, koszary i inne obiekty wojskowe czy cywilne wraz z wyposażeniem.
Podczas spotkania publikacje będą sprzedawane z rabatem.
W spotkaniu udział wezmą:
Olga Jasionek (MHK)
Justyna Kutrzeba (MHK)
Janusz Tadeusz Nowak (MHK)
Spotkanie poprowadzi Marcin Baran.
Publikacje można nabyć w sklepie internetowym oraz w sklepie stacjonarnym w Wieży Ratuszowej, Rynek Główny 1. Wstęp wolny
(materiały organizatorów)