W piątek, 11 marca o godzinie 20.00 w Scenie w Kamieniołomie im. Jana Pawła II przy parafii św. Józefa odbędzie się koncert ballady poetyckiej. Wystąpi duet autorski: gitarzysta, wokalista, kompozytor, wykonawca Robert Żurawski oraz krakowski, znany, legendarny poeta Adam Ziemianin. Wstęp na koncert jest wolny
Robert Żurawski: Gitarzysta, wokalista, kompozytor, wykonawca. Od wielu lat występuje w całej Polsce zarówno w środowiskach wielkomiejskich, jak i małych miastach i miasteczkach w domach kultury, teatrach, kinach, salach widowiskowych. Reprezentuje i wykonuje utwory zaliczane do ballady poetyckiej, czy „Krainy Łagodności” i w tym nurcie znakomicie się porusza. Posiada niezwykły dar zarówno poetycko muzycznego mariażu jak i przekazu. Prezentuje oryginalną ścieżkę artystyczną. Śpiewa, komponuje, oraz wykonuje utwory do tekstów takich znanych poetów jak Adam Ziemianin, Jan Rybowicz, czy Wacław Buryła. Niegdyś skomponował także kilka piosenek do wierszy Edwarda Stachury i Józefa Barana oraz kilku własnych.Obdarzany mocnym głosem, pokazuje inną stronę poezji niż jest to czasem zakodowane w błędnych stereotypach. Potrafi wzruszyć, zmusić do refleksji, ale nie brak jest również porcji zdrowego humoru i ekspresji. Koncerty stanowią dużą przyjemność przeżycie nie tylko dla fanów tego gatunku muzycznego.W tych wierszach i muzyce każdy się odnajdzie i każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na wiek, czy zajęcie.Był gościem na wielu imprezach i konkursach poetyckich m.in. Sulechowie, Szczecinie, Krakowie, Opolu, Myśliborzu i innych. Występował w różnych miejscach dla różnej publiczności. Dawał także koncerty charytatywne, kilka lat temu wygłosił kilka wykładów na temat poezji, sztuki i swojego przyjaciela A.Ziemianina.Niegdyś również zasiadał w jury amatorskich głównie szkolnych konkursów recytatorskich i poetyckich. Ostatnio wystąpił jako gość specjalny Konkursu Poetyckiego w Krośnicach organizowanego od lat przez Wacława Buryłę a skupiającego czołowych polskich poetów, jurorów, krytyków literackich czy posłów na sejm. Niegdyś wystąpił także dla dyplomatycznej delegacji Królestwa Szwecji, a muzyką Roberta zachwycali się m.in. Jan Amberg czy Mikka Larsson. Koncert odbył się w prestiżowym zamku Książąt Pszczyńskich w Promnicach. Koncerty stanowią dla niego siłę napędową, najbardziej go cieszą i nigdy ich nie odpuszcza, gdyż właśnie spotkania koncertowe z widzem dają mu największą radość i satysfakcję i zawsze idzie na całość.
Uczył się grać samodzielnie, sam szukał stylu, sposobu muzycznego przekazu, sam doskonalił swój warsztat twórczy. Jego głos jest i osobowość są charakterystyczne i charyzmatyczne. Od pewnego czasu przyjaźń z poetą Adamem Ziemianinem zaowocowała stworzeniem duetu obu artystów i wspólnymi koncertami. Podczas występu Adam Ziemianin sam czyta publiczności swoje wiersze wraz z krótkim komentarzem autorskim. Po koncertach artyści bardzo chętnie spotykają się z publicznością na rozmowie, wspólnych zdjęciach czy udzielaniu autografów. Wspólne koncerty stanowią dla nich dużą radość i są niewątpliwą przyjemnością dla słuchaczy. Pochodzi z rodziny patriotycznej, jego pradziadek Kazimierz Kupiszewski walczył w Legionach Józefa Piłsudskiego w II Brygadzie, IV Pułku Piechoty i został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Wuj Roberta Prof. Henryk Kupiszewski był natomiast Ambasadorem w Watykanie oraz wybitnym znawcą prawa rzymskiego, praw antycznych, filozofem i moralistą. Prywatnie interesuje się wieloma dziedzinami, lubi podróże i góry. Jest zapalonym kibicem sportowym.
Adam Ziemianin: urodził się 12 maja 1948 roku w Muszynie, malowniczej miejscowości nad Popradem. Ukończył Studium Nauczycielskie, przez pewien czas pracował jako nauczyciel w Brzuśniku koło Żywca. Wkrótce wrócił do Krakowa jako student filologii polskiej na UJ. W swoim życiu imał się różnych zawodów, był m.in. dziennikarzem w piśmie Kolejarz, Gazecie Krakowskiej, Echu Krakowa, flisakiem na Popradzie, inwentaryzatorem, latał też na szybowcach. Debiutował wierszem Święty Jan z Kasiny Wielkiej, w lutym 1968 roku na łamach Życia Literackiego. Na pierwszy tomik musiał jednak czekać dość długo bo aż 7 lat. Ukazał się on pt. „Wypogadza się nad naszym domem”. W 1981 roku za tom wierszy Nasz słony rachunek otrzymał nagrodę im. S.Piętaka. Jest również zwycięzcą wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, m.in. trzykrotnie był laureatem Łódzkich Wiosen Poetyckich. Wiersze i opowiadania Ziemianina publikowane były w kraju i za granicą, jego utwory tłumaczono na wiele języków: angielski, włoski, niemiecki i rosyjski. Ostatnio jego wiersze opublikowano w Izraelu i Rosji. Ziemianin jest członkiem SPP i PEN Clubu. W 1998 roku otrzymał Nagrodę Wojewody Małopolskiego w dziedzinie literatury, a w 1999 roku uhonorowano go Medalem za Mistrzostwo w Sztuce, przyznawanym przez Fundację Kultury Polskiej. Często gości na przeglądach i konkursach poetyckich w roli jurora. Współpracuje z Ministerstwem Kultury, fundacjami kultury i sztuki w Polsce i za granicą.
Jego niektóre wiersze znalazły się podręcznikach szkolnych na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum i są objęte programem nauczania. Na temat twórczości Adama powstały również prace magisterskie oraz rozprawy doktorskie.
Współpracował i był członkiem legendarnej Wolnej Grupy Bukowina oraz zespołu Stare Dobre Małżeństwo.
Jest jednym z najbardziej znanych i cenionych polskich poetów współczesnych. Wydał kilkanaście tomów wierszy oraz zbiór opowiadań pt „Chory na studnię”. Jego wkład twórczy w kulturę polską jest znaczący.
Informacje pochodzą z oficjalnej strony Roberta Żurawskiego.
Wstęp na koncert jest wolny – impreza sponsorowana i dofinansowana z
budżetu miasta Krakowa. Serdecznie zapraszamy.
budżetu miasta Krakowa. Serdecznie zapraszamy.