Zapowiadaliśmy ten dzień, to wydarzenie już od jakiegoś czasu. Może odrobinę nieśmiało ale to dlatego, że coś takiego robimy pierwszy raz… Zresztą nie tylko my. Ten śmiały i trochę szalony ale niezwykle intrygujący i powiemy nieskromnie oryginalny pomysł, to coś czego właściwie jeszcze nie było.
Dziś bowiem oddajemy w Państwa ręce, a raczej precyzyjniej Państwa uszom i oczom efekt projektu realizowanego w ciągu kilku ostatnich miesięcy przez Stowarzyszenie PODGORZE.PL.
Co to takiego… Słuchowisko, nieprzewodnik, wirtualne czary mary, zwane aplikacją, które przeniosą każdego, kto aplikację ściągnie na swojego smartfona z systemem android w zupełnie inny świat…
Ten sprzed ponad 100 laty, w czasy I wojny światowej, w atmosferę Podgórza z tamtego okresu, w otoczenie i październikowe losy Antoniego Stawarza w roku 1918. Zmusimy Państwa do ruchu – aplikacja mobilna działa tylko na terenie Podgórza, nawigacja GPS poprowadzi Państwa w świat, którego już nie ma… Przewodnikami będą wspomnienia, rzucimy Państwu na pożarcie odrobinę faktów, dodamy dla pikanterii parę szczegółów, otulimy atmosferą dawnego Podgórza. Głównym bohaterem będzie Antoni Stawarz, jego wspomnienia, wspomnienia podgórzan. Oto przed Państwem najnowsze, najmłodsze dziecko Stowarzyszenia PODGORZE.PL – świeżutki wirtualny nieprzewodnik po Podgórzu o intrygującym tytule „Pamiętnik z wojny. Kraków-Podgórze, śladami Antoniego Stawarza”.
Dziś zapraszamy do ściągnięcia aplikacji na swojego smartfona. W sobotę 8 listopada o godzinie 14.00 zapraszamy z kolei na wielkie BUM otwierające naszą przygodę z tym słuchowiskiem. Spotkamy się w Domu Historii Podgórza (ul. Limanowskiego 13). Prosimy o zabranie ze sobą słuchawek! Wyjaśnimy jak wędrować z aplikacją, aby najpełniej z niej skorzystać, opowiemy jak powstawała.
Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie aplikacji, (uwaga! Wymagany system android) szczegóły na stronie: https://play.google.com/store/apps/details?id=krakow.notours.org
Aplikacje wykonali dla nas:
Realizacja:
Marcin Barski: koncepcja, nagrania terenowe, realizacja techniczna
Konrad Gęca: koncepcja, nagrania terenowe, edycja dźwięku, muzyka
współpraca: Melania Tutak
Narracje (alfabetycznie):
Waldemar Domański
Maria Huk
Stanisław Mirek
Janusz Tadeusz Nowak
Adam Sasinowski
Norbert Tkacz
Melania Tutak
Michalina Uznańska
Wspomnienia Antoniego Stawarza czyta Grzegorz Szydło
Podziękowania:
Paweł Kubisztal, Melania Tutak
Dariusz Cywka, Krzysztof Pietraszewski
Instytut Intuicji / Galeria i!
Enrique Tomas / noTours
Bartosz Żuk / HTC
Produkcja: niePrzewodniki.org
Projekt powstał w ramach programu „100-lecie I wojny światowej”, którego realizatorem jest Małopolski Instytut Kultury. Program finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego.
W jednej z książek nie pamietam tytułu ktoś fajnie opisał moment gdy z fasady Mostu (z widokowki) ” chłopcy z pod Boga Ojca wdrapali sie i wrzucili w Toń Wisły dwugłowe czarne orły wieńczące fasady tego mostu ” – moze do dzisaj leżą żelazne ozdoby w mule rzeki . Kto to wie . Ale to był ten moment – koszary , Podgorze i dalej most . Potem już Kraków