Gdzie żył i pracował niemiecki przemysłowiec, który uratował od Zagłady ponad tysiąc Żydów? Dlaczego znalazł sie w Krakowie we wrześniu 1939 roku? Jak w czasie wojny wyglądały jego kontakty z instytucjami nazistowskimi, a jak z organizacjami żydowskimi?
Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza w sobotę, 20 marca, na wydarzenia z okazji wydania nowej publikacji: Przewodnik po Krakowie Oskara Schindlera. W programie spacer Śladami Oskara Schindlera orazwykład dr Edyty Gawron Oskar Schindler: nieznane fragmenty historii.
Uczestnicy spaceru Śladami Oskara Schindlera będą mieli okazję spojrzeć na miasto oczami człowieka, który podczas II wojny światowej uratował ponad tysiąc Żydów od Zagłady. Przewodnik poprowadzi nas ulicami Krakowa do miejsc związanych z działalnością Schindlera oraz miejsc, gdzie rozgrywały się wojenne losy krakowskich Żydów. Natomiast archiwalne i współczesne fotografie oraz szczegółowe mapy przybliżą przestrzenie, w których doszło do dramatycznych wydarzeń, ale w których jednocześnie toczyło się codzienne życie właściciela fabryki i jego pracowników.
W drugiej części spotkania dr Edyta Gawron, kierownik Ośrodka Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawi mniej znane aspekty życia i działalności człowieka, którego postać spopularyzował w swoim filmie Lista Schindlera Steven Spielberg. Dowiemy się, dlaczego Schindler znalazł sie w Krakowie we wrześniu 1939 roku, jak wyglądały jego kontakty z instytucjami nazistowskimi, a jak z organizacjami żydowskimi. Dr Gawron opowie również, jak przebiegały relacje Schindlera z ocalonymi przez niego Żydami po zakończeniu wojny.
Program wydarzeń:
14.00 Śladami Oskara Schindlera – spacer po Krakowie z przewodnikiem Muzeum Małgorzatą Fus
(miejsce spotkania: Filharmonia Krakowska, ulica Zwierzyniecka 1)
(miejsce spotkania: Filharmonia Krakowska, ulica Zwierzyniecka 1)
17.00 Oskar Schindler: nieznane fragmenty historii – wykład dr Edyty Gawron
(miejsce spotkania: Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18)
(miejsce spotkania: Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18)
Wstęp wolny
Uczestnicy spotkania otrzymają zniżki na zakup Przewodnika w księgarni Żydowskiego Muzeum Galicja.
Żydowskie Muzeum Galicja
Kraków, ul. Dajwór 18
Tel. 012 421 68 42
www.galiciajewishmuseum.org