Jak co roku w marcu obchodzimy rocznicę utworzenia i likwidacji krakowskiego getta.

galicja_1

W 1941 roku zarządzeniem niemieckich władz okupacyjnych, utworzona została „dzielnica zamknięta” przeznaczona dla Żydów, aby odseparować ich od pozostałych mieszkańców Krakowa. Ponad 15 tysięcy osób zostało stłoczonych na obszarze zaledwie 30 hektarów.

Getto otoczono murem, prowadziły do niego cztery pilnie strzeżone bramy, a okna kamienic wychodzące na zewnątrz zostały zamurowane. W marcu 1943 roku po dwóch latach strachu, cierpień, głodu i pracy ponad siły,getto zostało zlikwidowane.

6 marca 2016 r. o godz. 13:00 Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza na wspólny spacer po terenie byłego getta krakowskiego. Spacer niezwykły, bowiem opierający się na archiwalnych zdjęciach oraz wspomnieniach osób, którym udało się przeżyć wojnę. To właśnie ich historie staną się punktem wyjścia do ukazania Zagłady lokalnej społeczności żydowskiej. Wsłuchując się w historie osób, które przeszły przez piekło Holokaustu, nie tylko przywołamy pamięć o tym tragicznym wydarzeniu, ale także zadumamy się nad losami tych, którzy zginęli w getcie lub obozach zagłady.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu prosimy o wcześniejszy kontakt z Katarzyną Kotulą z Działu Edukacji telefonicznie (12 421 68 42) bądź drogą mailową (katarzyna.kotula@galiciajewishmuseum.org).

Wydarzenie w jęz. polskim.

Spacer rozpoczynamy w Żydowskim Muzeum Galicja.

Więcej informacji na Facebooku.

(Materiały Organizatora)