Nasz stowarzyszeniowy kolega zaprasza w najbliższy czwartek (18.06), w setną w setną rocznicę urodzin Józefa Baua na spacer śladami jego krakowskich miejsc. Start o godz. 17.00 przed II LO przy ul. Sobieskiego 9.

Józef Bau urodził się w Krakowie 18 czerwca 1920 roku. Po ukończeniu Gimnazjum Hebrajskiego w 1938 roku rozpoczął studia w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych. Przerwaną na początku okupacji edukację kontynuował po wojnie, kończąc tę samą uczelnię zwaną już jednak Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych.

W 1940 roku podczas wielkiej hitlerowskiej akcji wysiedlania Żydów z Krakowa nie otrzymał kenkarty i razem z bratem ukrywał się w podkrakowskiej wówczas wsi Olsza. Po utworzeniu krakowskiego getta w marcu 1941 roku przedostał się tam z bratem nielegalnie i zamieszkał z resztą rodziny. Dzięki niebywałemu talentowi plastycznemu i zbiegowi okoliczności rozpoczął pracę jako grafik dla urzędów niemieckich, dzięki czemu udało mu się otrzymać kenkartę i zalegalizować pobyt w getcie. Nielegalnie podrabiał też dokumenty dla Żydów, wielokrotnie ratując im w ten sposób życie.

Po likwidacji getta w marcu 1943 roku został wraz z innymi pracującymi przeniesiony do świeżo utworzonego przez hitlerowców obozu pracy przymusowej Plaszow (przekształconego w styczniu 1944 roku w obóz koncentracyjny). W obozie poznał współwięźniarkę Rebekę Tennenbaum, z którą wziął tam potajemnie ślub, uwieczniony pół wieku później przez Stevena Spielberga w „Liście Schindlera”. W okresie likwidacji obozu w drugiej połowie 1944 roku znalazł się dzięki wstawiennictwu żony na tzw. liście Schindlera (mimo iż w samej fabryce Schindlera nie pracował) i został wraz ponad tysiącem „Schindlerjuden” ewakuowany na Morawy, gdzie doczekał końca wojny.

Po powrocie do Polski zamieszkał ponownie w Krakowie. W drugiej połowie lat czterdziestych pracował jako grafik i ilustrator dla „Przekroju”, Żołnierza Polskiego” i „Szpilek”. W 1950 roku ze względu na stale rosnącą opresję systemu stalinowskiego zdecydował się na wyjazd z rodziną do Izraela, co po wielu perturbacjach doszło wreszcie do skutku. W 1956 roku otworzył w Tel Awiwie własne studio filmowe, w którym zapoczątkował produkcję izraelskich filmów animowanych. Przez kolejne ćwierć wieku zaprojektował też większość napisów w filmach izraelskich. Tworzył autorskie filmy animowane, reklamy, plakaty, pisał książki i wiersze.

Zmarł 26 maja 2002 roku, pięć lat po ukochanej żonie. Po jego śmierci córki Hadasa i Clila utworzyły w dawnym studiu filmowym muzeum biograficzne „Dom Józefa Baua”, będący dziś jedną z większych atrakcji Tel Awiwu.

Trasa spaceru

1. Ul. Kremerowska 10, miejsce narodzin i zamieszkania do początku okupacji
2. Ul. Szewska 16, sklep Cyli Bau, mamy Józefa
3. Ul. Smoleńsk 9, uczelnia – dawny Państwowy Instytut (po II WŚ Wyższa Szkoła) Sztuk Plastycznych, obecnie Wydział Form Przemysłowych ASP
4. Ul. Grodzka 59, miejsce zamieszkania po II WŚ do czasu wyjazdu do Izraela
5. Ul. Podbrzezie 8-10, szkoła – dawne Gimnazjum Hebrajskie
6. Pl. Zgody 1, miejsce zamieszkania w getcie
7. Ul. Jerozolimska 3, dawny niemiecki nazistowski obóz pracy i koncentracyjny Plaszow
Niektóre dłuższe odcinki pomiędzy punktami na trasie będą pokonywane tramwajem.

https://www.facebook.com/events/662399737952507