Z środków Rady Dzielnicy XI Podgórze Duchackie ukazał się spacerownik po najciekawszych miejscach dzielnicy. Jak przekonują autorzy czeka tu: „bogata, liczona w setkach lat historia, ciekawe zabytki i tereny zielone umożliwiające aktywne spędzenie wolnych chwil.
Na terenie obecnej Dzielnicy XI znaleziono tzw. „skarb z Kurdwanowa”, to u nas mieszkali kijacy i gospodarowali duchacy, to na naszym terenie urodził się biskup, który zagrzewał polskie rycerstwo do walki z Krzyżakami przed bitwą pod Grunwaldem.”
Na pięćdziesięciu stronach Spacerownik opisuje sześć spacerów po Kurdwanowie, Piaskach Nowych, Piaskach Wielkich i Woli Duchackiej. Na każdy z nich potrzeba od 30 do 90 minut.
Nakład Spacerownika jest niewielki, dlatego RD XI udostępniła na swojej stronie całą treść w pdfie:
https://www.dzielnica11.krakow.pl/images/SpacerownikXI_prev.pdf
Podziękowania dla Rady Dzielnicy i Stowarzyszenia Podgórze – piękna, pożyteczna praca.
Przywraca pamięć o ludziach, których dobrze pamiętać i pozwala zakorzeniać się tym, którzy tu przybyli niedawno.
Przeczytałam z przyjemnościa i wzruszeniem.
Wszystkie zasługi po stronie RD XI, Stowarzyszenie PODGORZE.PL w tym nie pomagało. Tylko polecamy, bo warto!
Sympatyczna inicjatywa, owszem. Czy wybrano miejsca „najciekawsze”? Trudno polemizować z tak subiektywnym określeniem. Pozostaje jednak wrażenie niedosytu. Nie wyczerpano zasobu atrakcji dzielnicy a już na pewno nie dano materiału przekrojowego, prezentującego faktyczne bogactwo tego obszaru w różne obiekty historycznej kultury materialnej. Cieszy fakt zwrócenia uwagi na liczne, różnorodne w formie a ginące coraz bardziej wśród zabudowy kapliczki przydrożne. Szkoda jednak że pominięto zupełnie obiekty militarne wchodzące w skład założenia Twierdzy Kraków. A jest o czym wspomnieć: fort „Prokocim” przy zabudowaniach Akademii Medycznej, schron amunicyjny i budynek centrali telegraficznej przy kościele w Piaskach Wielkich, most forteczny, ślad po koszarowym obozie barakowym (obecnie stadion KS Orzeł i ogródki działkowe), szaniec z okresu wojny krymskiej wokół pomnika płaszowskiego …
Jest potencjał na kolejny przewodnik „dzielnicowy” wydawnictwa Vis-a-vis. Po Podgórzu, Garbarach, Zwierzyńcu i Nowej Hucie czas na Podórze Duchackie.
🙂
do PZL – Fort Prokocim jest już na terenie Dzielnicy XII, szaniec wokół pomnika płaszowskiego – od kilku miesięcy teren Dzielnicy XIII, „Ślad po koszarowym obozie barakowym…” – pewnie nie wspomnieli, bo trochę ciężko pokazywać coś, co nie istnieje. Zresztą wydawnictwo niewielkiej objętości, raczej „popularne” i nie mające chyba aspiracji do tego, by być naukowym opracowaniem.