Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza na wystawę plenerową „Spotkanie nad rzeką”. Rynek Podgórski, 3-30 czerwca 2017.

Wystawa „Spotkanie nad rzeką”– to kronika zmagań człowieka z żywiołem rzeki Wisły, rozdzielającej dwa brzegi dawniej dwóch, a dziś jednego miasta. To historia spotkania ludzi z wodą, ludzi ze sobą, historia wielu pokoleń współistniejących z żywiołem który od wieków definiuje Kraków, jest jego symbolem, tłem i zarazem głównym graczem w jego rozwoju, partnerem handlowym, symbolem wolności, towarzyszem życia mieszkańców, atrakcją turystyczną, aortą łączącą dawna stolicę z innymi miastami. Czym jest tytułowe spotkanie? To mosty – rzeczna biżuteria, broszki błękitnej sukni wody, dzięki której możliwe jest spotkanie ludzi, dziejów miasta, interesów.

Krakowsko-podgórskie mosty to frapująca, dynamiczna opowieść, której bohaterami są żywioł rzeki, wielkie postaci historyczne, wydarzenia zmieniające bieg historii. Krakowskie mosty to świadkowie rzecznych nastrojów,  to pomniki inżynierskiego kunsztu. Nasza wystawa opowiada o historii krakowsko-podgórskich mostów od czasów kiedy między oboma brzegami Wisły istniały tylko brody i przeprawy, po czasy współczesne. Między Krakowem i Podgórzem odbywa się nieustający proces, któremu ton nadaje Wisła, rzeka łącząca dwa brzegi, dwa światy, mieszkańców i ich historie. Dzięki mostom wszystkie mogły się spotkać.

Nasza wystawa to zaproszenie do świadomych spacerów wzdłuż i w poprzek Wisły, mini podręcznik do poznania dziejów miasta przez pryzmat jego rzeki. Chcemy zwrócić uwagę Państwa w stronę Wisły i jej nierozerwalnych związków z miastem. Są one możliwe właśnie dzięki mostom.

Wydarzenia towarzyszące:

10 czerwca (sobota), godz. 16.00 – spacer „6 mostów w 60 minut czyli Podgórze od strony Wisły”, oprowadza Michał Sasadeusz

17 czerwca (sobota), godz. 16.00 – spacer „Mosty które łączą: żywioł – ludzie – tramwaje”, oprowadza Emil Bajorek

 

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków