Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Fundacja Kobieca eFKa zapraszają w najbliższy czwartek (3.07) o godz. 18.00 na spotkanie „Przesiedlenia powojenne w opowieściach kobiet”.

W programie pokaz filmu „Jugów. Pamięć i zapomnienie. Opowieści przesiedlonych kobiet” a po jego projekcji pomysłodawczynie filmu, Sławomira Walczewska i Alina Doboszewska, poprowadzą dyskusję z udziałem m.in. Roswithy Schieb (Niemcy) oraz Żanny Słoniowskiej (Ukraina).

Film „Jugów. Pamięć i zapomnienie. Opowieści przesiedlonych kobiet” powstał na podstawie wywiadów narracyjnych z najstarszymi mieszkankami wsi Jugów w Górach Sowich.  Przed wojną Jugów, wówczas Hausdorf, był wsią rolniczo-turystyczną, zamieszkałą przez ok. 3 tys. osób. W latach 1945-1947 dokonała się tam, mówiąc językiem demografów, wymiana ludności. Znaczna większość niemieckich mieszkańców wsi została wysiedlona, przybyli wysiedleńcy zza Buga, osoby powracające z obozów na Syberii oraz z robót przymusowych w Niemczech, a także osoby z przedwojennej emigracji zarobkowej z Francji. Jugów początkowo zasiedlały w większości kobiety, mężczyźni wracali dopiero z armii.

Wywiady przeprowadziły studentki i badaczki z trzech krajów: Polski, Niemiec i Ukrainy, reprezentujące różne dyscypliny uniwersyteckie: historię, socjologię, antropologię i filologie. Wysłuchiwały opowieści kobiet, które pamiętają czasy przesiedlenia i pierwsze lata na „Ziemiach Odzyskanych”. Ponieważ grupa osób przeprowadzających wywiady była wielonarodowościowa, również rozmówczynie chętnie mówiły o własnym pochodzeniu. Fragmenty wywiadów prowadzono w językach ojczystych rozmówczyń: po niemiecku lub ukraińsku. Autorkami wszystkich nagrań były osoby niezwiązane profesjonalnie z produkcją filmów. Zebrany przez nie materiał to kilkadziesiąt godzin nagrań wideo i audio. Prezentowany film trwa godzinę i zawiera jedynie niewielką część opowieści mieszkanek Jugowa. Film zrealizowała Fundacja Kobieca eFKa.
Zwiastun filmu „Jugów. Pamięć i zapomnienie. Opowieści przesiedlonych kobiet”
https://www.youtube.com/watch?v=6K4vmnjQ3MU#t=15

Miejsce: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Kraków, ul. Lipowa 4, sala kinowa
Czas: 3 lipca 2014, godz. 18.00

Wstęp wolny.

(materiały organizatorów)