Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, oddział Apteka po Orłem zaprasza w środę (21.03) o godzinie 17.00 do sali edukacyjnej na spotkanie z historykiem i krytykiem teatru Rafałem Węgrzyniakiem, autorem książki Procesy doktora Weicherta.
Michał Weichert (1890-1967) był jednym z najwybitniejszych reżyserów teatru żydowskiego w międzywojennej Polsce. Wystawiał przedstawienia w Warszawie, najpierw od 1919 w Trupie Wileńskiej, od 1933 roku zaś w założonym z grupą uczniów Teatrze Młodych.
W czasie Zagłady Weichert od roku 1940 kierował Żydowską Samopomocą Społeczną współdziałającą z Radą Główną Opiekuńczą. Po likwidacji ŻSS do lipca 1944 prowadził jeszcze Żydowski Ośrodek Wsparcia mimo, iż działacze podziemni domagali się jego zamknięcia. W obliczu groźby umieszczenia w obozie w Płaszowie Weichert był ukrywany, ale zaraz po wojnie został aresztowany przez UB i oskarżony o kolaborację z Niemcami. W styczniu 1946 Sąd Karny w Krakowie go uniewinnił. Lecz w grudniu 1949 Sąd Społeczny przy Centralnym Komitecie Żydów w Warszawie ukarał Weicherta napiętnowaniem. Weichert pozbawiony możliwości pracy w teatrze żydowskim bądź polskim w styczniu 1958 wyemigrował do Izraela. Książka Węgrzyniaka przypomina z polskiej perspektywy zapomniane dokonania Weicherta jako najwybitniejszego inscenizatora w teatrze jidyszowym wprowadzającego do niego rozwiązania awangardowe będące inspiracją dla późniejszych twórców zwłaszcza Tadeusza Kantora i Jerzego Grotowskiego. Usiłuje też doprowadzić do rehabilitacji Weicherta. Jej tytuł nawiązuje do obu powojennych procesów sądowych, w których Weichert był oskarżonym, ale też do szeregu jego wcześniejszych przedstawień teatralnych zawierających sceny rozpraw.
Apteka pod Orłem, Plac Bohaterów Getta 18, www.mhk.pl
(materiały organizatorów)