Podobno są na tej wystawie zdjęcia ładne, pogodne, ważne i poważne, takie z granicy życia i śmierci. Jestem dziennikarzem, który chodzi z aparatem fotograficznym; przedstawione na wystawie impresje, zdarzenia i detale same wnikały w obiektyw, jakby chciały być ocalone od niepamięci – napisał we wstępie Jarosław Kajdański, zapraszając na wystawę, której została otwarta w Domu Historii Podgórza przy ul. Limanowskiego 13.
Obszar starego Podgórza znacznie się powiększył na mocy dekretu władz hitlerowskich z 28 maja 1941 r., kiedy to przyłączono do Krakowa m.in.
Kurdwanów, Łagiewniki, Piaski Wielkie, Prokocim, Rżąkę i Wolę Duchacką. Obchodząc 225. rocznicę lokacji Podgórza, nie zapominajmy o tym, że np. Piaski Wielkie mają ponad 614 lat (pierwsza wzmianka w 1395 r.), Wola Duchacka w kwietniu tego roku obchodziła 645-lecie (dokument lokacyjny z 3 kwietnia 1364 r.), zaś Bieżanów za 3 lata będzie świętował 800-lecie (pierwsza pisemna wzmianka w 1212 r.).
Oprócz dwóch podgórskich nekropolii – starego i nowego cmentarza Podgórskiego – mamy wiele lokalnych miejsc pochówku. – Wraz z kurator wystawy Melanią Tutak nazwaliśmy je „stare cmentarze nowego Podgórza” – wyjaśnia autor. Miejsca wykonania zdjęć to cmentarze komunalne: na Woli Duchackiej i w Prokocimiu, oraz parafialne: w Bieżanowie, w Piaskach Wielkich, Kosocicach i Wróblowicach. A także cmentarz wojskowy w Łagiewnikach. Czas wykonania zdjęć: lata 2005 – 2008.