Dawno dawno temu…
… istniało Wolne Królewskie Miasto Podgórze. Połączone z Krakowem, stało się jego prawobrzeżną dzielnicą.
PODGÓRZE – to nasz dom. Dumni z tego, chcemy pokazać wspaniałości naszej części świata. Ciągle są one mało znane i myślimy, że wreszcie nadeszła pora, aby to zmienić. Przedstawimy intrygujące fakty, rozwikłamy tajemnicze zagadki i obalimy wiekowe mity. Sprawimy, że Podgórzanie poczują się dumni ze swojego miejsca zamieszkania, że Krakowianie poznają unikalny charakter naszej dzielnicy. Wreszcie zachęcimy turystów, aby odkryli piękno i magię, jakie czekają na nich na prawym brzegu Wisły. Wierzymy, że nam się to uda.
Chcesz dołączyć do nas? Przyjdź na spotkanie, a jeśli zdecydujesz się z nami zostać na dłużej, wypełnij formularz członkowski!
NASZ ZARZĄD
Paweł Kubisztal
Prezes Stowarzyszenia
Pomysłodawca strony podgorze.pl. Miejski aktywista, zanim pojawił się ten termin. Fotograf i dziennikarz. Zaangażowany w ochronę dziedzictwa kulturowego i jego popularyzację. Zwolennik patriotyzmu lokalnego. Zafascynowany miastem, z którego jednak lubi czasem uciec. Miłośnik podróży, psów i oczywiście Podgórza. Więcej na kubisztal.com
Klaudia Słupek
Wiceprezes
Całe życie związana z Podgórzem, gdzie mieszka, a od 2012 roku działa w Stowarzyszeniu, prowadząc kanały na Facebooku i Instagramie oraz organizując wydarzenia, m.in. Podgórskie Wschody Słońca i Podgórską Wyprzedaż Garażową. Interesuje się architekturą XX wieku.
Emil Bajorek
Skarbnik
Etnolog, politolog, prawie historyk. Członek stowarzyszeń PODGORZE.PL, Crux Galiciae, Gaudeamus i PTTK, członek Hutniczego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK. Przewodnik po Krakowie i Ojcowskim Parku Narodowym, pilot wycieczek. Zainteresowany komunikacją miejską, wędrujący po górach, odkrywający kurhany i grodziska.
Aleksandra Mróz-Ferfecka
Członek Zarządu
Była drużynową podgórskiej, nie krakowskiej drużyny harcerek. Chęć zrozumienia tego skierowała ją ku pasjonującym historiom spod Kopca Kraka, a one – do Stowarzyszenia. Lubi obserwować miasto i jego przemiany, a następnie opowiadać o nim innym. Pasjonatka Porozumienia bez Przemocy, instruktorka ZHR w stopniu podharcmistrzyni.
Andrzej Zdybalski
Członek Zarządu
Od urodzenia związany z Podgórzem, tu wychowywał się i spędził większą część życia. Z zawodu projektant elektrotechnik, absolwent AGH. W Stowarzyszeniu szczególnie zainteresowany jest Podgórzem z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych.
CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA
Elżbieta Lang
Historyk sztuki, przewodnik miejski, muzealnik, edukator, społecznik. Krakowianka i Podgórzanka. Ze Stowarzyszeniem związana od jego początku. Koordynatorka Podgórskiej Kwesty i współautorka przewodników po Podgórzu. Otwarta na kontakt z ludźmi i kreatywne zespołowe działanie. Pasją i pracą związana z historią miasta oraz rzeźbą, szczególnie pomnikową.
Wojciech Prostacki
Podgórzanin z dziada pradziada. Członek Stowarzyszenia od jego założenia. Z wykształcenia i zamiłowania rolnik-działkowicz oraz ekolog. Miłośnik wycieczek wysokogórskich, narciarstwa zjazdowego oraz fanatyczny rowerzysta. Lubi dużo fotografować. Kocha zwierzęta a szczególnie psy i chomiki. W stowarzyszeniu koordynuje cykliczną imprezę „Podgórskie Kolędowanie”.
Melania Tutak
Teatrolog, polonistka, muzealnik. Jest członkiem założycielem. Pracuje jako adiunkt w Muzeum Podgórza. Kocha wspinaczkę wysokogórską i podróże. Nieustannie w ruchu i działaniu. W Stowarzyszeniu wymyśla, a potem nawet to robi… 😉 Czasem śpi, wychowuje, czasem wyprowadza na spacer. To ostatnie to z psem, który czasem gryzie.
Agnieszka Wanicka
Zawodowo łączy pasję do teatru polskiego XIX wieku oraz filmów. Miłości do Podgórza nauczyli ją Dziadkowie, którym zadedykowała swoją pierwszą
podgórską opowieść filmową – scenariusz „Tatuaże”. Aktualnie pracuje nad filmem dyplomowym, który także chce umiejscowić w Podgórzu.
Krystian Miczka
Doktor nauk humanistycznych UJ. Wykładowca akademicki na uczelniach turystycznych i trener licznych szkoleń. Założyciel Krakowskiej Izby Turystyki i członek jej zarządu. Z zamiłowania fotograf, korespondent portali o tematyce krajoznawczej.
Ela Tomczyk-Miczka
Zajmuje się promocją regionu w Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Dziennikarka turystyczna, autorka kilku albumów i przewodników. Wykłada autorski przedmiot „Regionalne Atrakcje Kulinarne” studentom turystyki, jest pilotem wycieczek i ekspertem od turystyki kulinarnej.
Karolina Jarmołowska
Z urodzenia Warszawianka, ale sercem Podgórzanka już od kilkunastu lat. Tłumaczka konferencyjna, wykładowczyni akademicka. W Stowarzyszeniu od ponad 10 lat choć ostatnie lata bardziej związana z Targiem Pietruszkowym z racji miłości do jedzenia. W wolnych chwilach uprawia warzywa i gra na perkusji.
Damian Leszczyński
Mieszka w Podgórzu Duchackim. Zaangażowany w sprawy miasta, zdeklarowany zwolennik komunikacji miejskiej, zieleni i ładu w przestrzeni publicznej. Z zawodu lekarz psychiatra, organizuje cykliczne spacery „Kobierzyn. Cztery Pory Roku”.
Alicja Kowalik
Sercem zawsze z Podgórzem. Wychowana w Podgórzu i z podgórskimi korzeniami. W stowarzyszeniu od dekady, głównie liczy kasę ;). Przez kilka lat organizowała Podgórskie Targi Rzeczy Wyjątkowych – Made in Podgórze. Obecnie wpiera koordynatorkę Świątecznych Targów Rzeczy Wyjątkowych. Na co dzień zarządza jednym z naszych większych dzieł – Targiem Pietruszkowym.
Krzysztof Lipień
W Podgórzu mieszka od urodzenia, o szerokich zainteresowaniach (od transportu po języki, od chemii po podróże). Ciągle stara się rozwijać swoją wiedzę – np. uczy się języka hindi, arabskiego. Chciałby mieć magiczne zdolności, aby robić 5 do 10 rzeczy jednocześnie.
Joanna Hojda-Pepaś
Od ponad dekady związana z jedną z krakowskich instytucji kultury. Nie wyobraża sobie dnia bez pysznej kawy. W wolnych chwilach robi zdjęcia, najchętniej analogowo, miłośniczka dobrego kina, jazzu i rocka. Kolekcjonerka płyt winylowych i starych aparatów fotograficznych, nigdy nie odmówi lodów waniliowych z ciepłym musem malinowym.
Michał Wójcik
Ekonomista i polonista. Podgórzanin z wyboru. Bada dzieje prowincji galicyjskiej i kolekcjonuje stare fotografie. Entuzjasta podróży po Małopolsce i północnych Włoszech. Rowerzysta. W inwestowaniu najbardziej poleca więzi sąsiedzkie i kapitał społeczny.
Szymon Frenkel
Z Podgórzem związany od wielu lat, na Zabłociu mieszka od kilkunastu. Zainteresowany wycieczkami górskimi, rowerami i transportem publicznym. Absolwent AGH, zawodowo programista.
Marcin Ziobro
Anna Kurek
Paweł Polzer
Magdalena Klimek
Michał Sasadeusz
Anna Kierzkowska
Łukasz Słoniowski
Jarosław Gawlik
Marzena Gertz
Anna Budyś
Emerytowana księgowa, Podgórzanka, chociaż urodzona w Gdowie, gdzie spędziła pierwsze lata swojego życia u kochanych dziadków. To oni zapewne swoimi opowieściami o rodzinnych korzeniach zaszczepili w niej pasję do genealogii. Odkrywczyni rodzinnych korzeni i tajemnic mieszkańców Podgórza i nie tylko. Członkini Polskiego Towarzystwa Genealogicznego gdzie zajmuje się indeksowaniem zasobów metrykalnych. Pasjonatka wszystkich podgórskich wydarzeń.