Dawno dawno temu…
… istniało Wolne Królewskie Miasto Podgórze. Połączone z Krakowem, stało się jego prawobrzeżną dzielnicą.
PODGÓRZE – to nasz dom. Dumni z tego, chcemy pokazać wspaniałości naszej części świata. Ciągle są one mało znane i myślimy, że wreszcie nadeszła pora, aby to zmienić. Przedstawimy intrygujące fakty, rozwikłamy tajemnicze zagadki i obalimy wiekowe mity. Sprawimy, że Podgórzanie poczują się dumni ze swojego miejsca zamieszkania, że Krakowianie poznają unikalny charakter naszej dzielnicy. Wreszcie zachęcimy turystów, aby odkryli piękno i magię, jakie czekają na nich na prawym brzegu Wisły. Wierzymy, że nam się to uda.
Chcesz dołączyć do nas? Przyjdź na spotkanie, a jeśli zdecydujesz się z nami zostać na dłużej, wypełnij formularz członkowski!
NASZ ZARZĄD

Paweł Kubisztal
Prezes Stowarzyszenia
Pomysłodawca strony podgorze.pl. Miejski aktywista, zanim pojawił się ten termin. Fotograf i dziennikarz. Zaangażowany w ochronę dziedzictwa kulturowego i jego popularyzację. Zwolennik patriotyzmu lokalnego. Zafascynowany miastem, z którego jednak lubi czasem uciec. Miłośnik podróży, psów i oczywiście Podgórza. Więcej na kubisztal.com

Klaudia Słupek
Wiceprezes
Całe życie związana z Podgórzem, gdzie mieszka, a od 2012 roku działa w Stowarzyszeniu, prowadząc kanały na Facebooku i Instagramie oraz organizując wydarzenia, m.in. Podgórskie Wschody Słońca i Podgórską Wyprzedaż Garażową. Interesuje się architekturą XX wieku.

Emil Bajorek
Skarbnik
Etnolog, politolog, prawie historyk. Członek stowarzyszeń PODGORZE.PL, Crux Galiciae, Gaudeamus i PTTK, członek Hutniczego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK. Przewodnik po Krakowie i Ojcowskim Parku Narodowym, pilot wycieczek. Zainteresowany komunikacją miejską, wędrujący po górach, odkrywający kurhany i grodziska.

Andrzej Zdybalski
Członek Zarządu
Od urodzenia związany z Podgórzem, tu wychowywał się i spędził większą część życia. Z zawodu projektant elektrotechnik, absolwent AGH. W Stowarzyszeniu szczególnie zainteresowany jest Podgórzem z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych.
CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA

Elżbieta Lang
Historyk sztuki, przewodnik miejski, muzealnik, edukator, społecznik. Krakowianka i Podgórzanka. Ze Stowarzyszeniem związana od jego początku. Koordynatorka Podgórskiej Kwesty i współautorka przewodników po Podgórzu. Otwarta na kontakt z ludźmi i kreatywne zespołowe działanie. Pasją i pracą związana z historią miasta oraz rzeźbą, szczególnie pomnikową.

Wojciech Prostacki
Podgórzanin z dziada pradziada. Członek Stowarzyszenia od jego założenia. Z wykształcenia i zamiłowania rolnik-działkowicz oraz ekolog. Miłośnik wycieczek wysokogórskich, narciarstwa zjazdowego oraz fanatyczny rowerzysta. Lubi dużo fotografować. Kocha zwierzęta a szczególnie psy i chomiki. W stowarzyszeniu koordynuje cykliczną imprezę „Podgórskie Kolędowanie”.

Melania Tutak
Teatrolog, polonistka, muzealnik. Jest członkiem założycielem. Pracuje jako adiunkt w Muzeum Podgórza. Kocha wspinaczkę wysokogórską i podróże. Nieustannie w ruchu i działaniu. W Stowarzyszeniu wymyśla, a potem nawet to robi… 😉 Czasem śpi, wychowuje, czasem wyprowadza na spacer. To ostatnie to z psem, który czasem gryzie.

Agnieszka Wanicka
Zawodowo łączy pasję do teatru polskiego XIX wieku oraz filmów. Miłości do Podgórza nauczyli ją Dziadkowie, którym zadedykowała swoją pierwszą
podgórską opowieść filmową – scenariusz „Tatuaże”. Aktualnie pracuje nad filmem dyplomowym, który także chce umiejscowić w Podgórzu.

Krystian Miczka
Doktor nauk humanistycznych UJ. Wykładowca akademicki na uczelniach turystycznych i trener licznych szkoleń. Założyciel Krakowskiej Izby Turystyki i członek jej zarządu. Z zamiłowania fotograf, korespondent portali o tematyce krajoznawczej.

Ela Tomczyk-Miczka
Zajmuje się promocją regionu w Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Dziennikarka turystyczna, autorka kilku albumów i przewodników. Wykłada autorski przedmiot „Regionalne Atrakcje Kulinarne” studentom turystyki, jest pilotem wycieczek i ekspertem od turystyki kulinarnej.

Aleksandra Mróz-Ferfecka
Była drużynową podgórskiej, nie krakowskiej drużyny harcerek. Chęć zrozumienia tego skierowała ją ku pasjonującym historiom spod Kopca Kraka, a one – do Stowarzyszenia. Lubi obserwować miasto i jego przemiany, a następnie opowiadać o nim innym. Pasjonatka Porozumienia bez Przemocy, instruktorka ZHR w stopniu podharcmistrzyni.

Damian Leszczyński
Mieszka w Podgórzu Duchackim. Zaangażowany w sprawy miasta, zdeklarowany zwolennik komunikacji miejskiej, zieleni i ładu w przestrzeni publicznej. Z zawodu lekarz psychiatra, organizuje cykliczne spacery „Kobierzyn. Cztery Pory Roku”.

Alicja Kowalik
Sercem zawsze z Podgórzem. Wychowana w Podgórzu i z podgórskimi korzeniami. W stowarzyszeniu od dekady, głównie liczy kasę ;). Przez kilka lat organizowała Podgórskie Targi Rzeczy Wyjątkowych – Made in Podgórze. Obecnie wpiera koordynatorkę Świątecznych Targów Rzeczy Wyjątkowych. Na co dzień zarządza jednym z naszych większych dzieł – Targiem Pietruszkowym.

Krzysztof Lipień
W Podgórzu mieszka od urodzenia, o szerokich zainteresowaniach (od transportu po języki, od chemii po podróże). Ciągle stara się rozwijać swoją wiedzę – np. uczy się języka hindi, arabskiego. Chciałby mieć magiczne zdolności, aby robić 5 do 10 rzeczy jednocześnie.

Joanna Hojda-Pepaś
Od ponad dekady związana z jedną z krakowskich instytucji kultury. Nie wyobraża sobie dnia bez pysznej kawy. W wolnych chwilach robi zdjęcia, najchętniej analogowo, miłośniczka dobrego kina, jazzu i rocka. Kolekcjonerka płyt winylowych i starych aparatów fotograficznych, nigdy nie odmówi lodów waniliowych z ciepłym musem malinowym.

Michał Wójcik
Ekonomista i polonista. Podgórzanin z wyboru. Bada dzieje prowincji galicyjskiej i kolekcjonuje stare fotografie. Entuzjasta podróży po Małopolsce i północnych Włoszech. Rowerzysta. W inwestowaniu najbardziej poleca więzi sąsiedzkie i kapitał społeczny.

Szymon Frenkel
Z Podgórzem związany od wielu lat, na Zabłociu mieszka od kilkunastu. Zainteresowany wycieczkami górskimi, rowerami i transportem publicznym. Absolwent AGH, zawodowo programista.

Marcin Ziobro

Anna Kurek

Paweł Polzer

Anna Budyś
Emerytowana księgowa, Podgórzanka, chociaż urodzona w Gdowie, gdzie spędziła pierwsze lata swojego życia u kochanych dziadków. To oni zapewne swoimi opowieściami o rodzinnych korzeniach zaszczepili w niej pasję do genealogii. Odkrywczyni rodzinnych korzeni i tajemnic mieszkańców Podgórza i nie tylko. Członkini Polskiego Towarzystwa Genealogicznego gdzie zajmuje się indeksowaniem zasobów metrykalnych. Pasjonatka wszystkich podgórskich wydarzeń.

Michał Sasadeusz

Anna Kierzkowska

Łukasz Słoniowski

Jarosław Gawlik

Marzena Gertz

Magdalena Klimek

Karolina Jarmołowska
Z urodzenia Warszawianka, ale sercem Podgórzanka już od kilkunastu lat. Tłumaczka konferencyjna, wykładowczyni akademicka. W Stowarzyszeniu od ponad 10 lat choć ostatnie lata bardziej związana z Targiem Pietruszkowym z racji miłości do jedzenia. W wolnych chwilach uprawia warzywa i gra na perkusji.